LİSTAG

Günseli Anne Sıcak Gündem’de

LİSTAG annelerimizden Günseli Dum, Burcu Uğur‘un Sıcak Gündem programına katıldı. Youtube’daki programı sayfamızdan da izleyebilirsiniz.

Can’ımızı, Can Hocamızı Geri İstiyoruz!

16 Temmuz günü Boğaziçi Üniversitesi’nde rektörlük görevini vekaleten yürüten Naci İnci’nin Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü öğretim görevlisi Can Candan’ın üniversitedeki görevine asılsız gerekçelerle son vermesine dair LGBTİ+ aile örgütlenmelerinin ortak açıklamasıdır:

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü görevine vekâleten atanan Naci İnci’nin ilk icraatının üniversitenin değerli hocalarından Can Candan’ın görevine son vermek olduğunu üzüntüyle öğrendik.

Can Candan, biz LGBTİ+ aileleri için sıradan bir isim değil. Can hocamız, LGBTİ+ aileleri mücadelesi tarihinde bir dönüm noktası olan “Benim Çocuğum” belgeselinin yönetmenliğini üstlenmişti. Bu belgesel bizim için kelimelerle zor ifade edilecek kadar önemli; çünkü bu belgesel sayesinde LGBTİ+ aileleri olarak bizler ilk defa çarpıcı bir şekilde görünür olmuş, çocuklarımızın yanında olduğumuzu geniş kitlelere duyurabilmiştik.

Canım, sonuçta bir belgesel, bu kadar abartacak ne var? diye düşünenler olabilir. LGBTİ+ aileleri bunun abartı olmadığını çok iyi biliyor. Bu belgesel, çocukları birer LGBTİ+ olarak kendilerine açıldığı zaman ne yapacağını bilemeyen, çaresizlik ve umutsuzluk girdabına kapılarak boğulan ebeveynler ve ailelerinin tepkilerinden korkan LGBTİ+’lar için bir kurtarıcı oldu. Sayısız ebeveyn dünyada yalnız olmadığını, çocuklarının LGBTİ+ olmasının dünyanın sonu anlamına gelmediğini fark etti, kim bilir kaç genç acı ve ıstırap dolu bir hayat yaşamaktan kurtuldu.

Can Candan sadece biz LGBTİ+ aileleri için değil, bulunduğu her yerdeki LGBTİ+’lar için bir sembol isim oldu. Boğaziçi Üniversitesi’nde çeşitli bahanelerle LGBTİ+’lara saldırıldığı, onlarcasının gözaltına alındığı, tutuklandığı, LGBTİ+ kulüplerinin kapatıldığı günlerde de buna karşı çıkan pek çok değerli hocanın arasında ve çocuklarımızın yanında Can Candan vardı. Sonrasında Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşen tüm antidemokratik uygulamalara da güçlü bir şekilde karşı çıktı ve üniversitenin değerlerini, öğrencilerinin geleceğini korumak için mücadele etti.

Bütün bunlardan ötürü, gökkuşağının renklerini silmek için vekâleten rektörlük görevine getirilen İnci’nin ilk işi hocamızın görevine son vermek oldu. Biz LGBTİ+ aileleri buna varlığımızın her zerresiyle karşı çıkıyoruz. Can hocamızın görevden alınmasını kabul etmiyor, bu büyük hatadan bir an önce dönülmesini istiyor, hocamızın üniversiteye ve öğrencilerine geri verilmesini talep ediyoruz.

Gökkuşağını engelleyemezsiniz.

#CanCandanYalnızDeğildir

#CanCandanOnurumuzdur

Akdeniz Antalya Aileleri Grubu

Denizli LGBTİ+ Aileleri Grubu

GALADER – Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği

İzmir LGBTİ+ Aileleri Grubu

LİSTAG – LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Derneği

Özlem Gürses’in konuğu olduk

Benim Çocuğum Belgeselimizin yönetmeni Can Candan, LİSTAG koordinatörümüz H. Metehan Özkan ve LİSTAG annelerimizden Avukat Tülay Savaş, 28 Haziran 2021 tarihli Pride Özel yayınında Özlem Gürses’in konuğu oldu. Bizleri konuk ettiği ve sesimizi duyurma imkanı verdiği için kendisine (ve rejideki Fatih’e) teşekkür ederiz. Programı youtube üzerinde veya sayfamızda (👇) izleyebilirsiniz.

Ayşe Çavdar’ın yazısı “Çocuğunu seçmek”

“Çocuğum mu, el alem mi?” “Çocuğum mu, başkaları mı?” “Çocuğum mu, benim arzularım, özlemlerim mi?” “Çocuğum mu, benim sınırlarım, korkularım ve rahatım mı?”

Ayşe Çavdar – Gazete Duvar (28 Haziran 2021)

Ayşe Çavdar’dan aile, çocuk, lgbti, seçimler ve LİSTAG üzerine muhteşem bir yazı. Alttaki linke tıklayarak yazının tamamına ulaşabilirsiniz.

https://www.gazeteduvar.com.tr/cocugunu-secmek-makale-1526819

LİSTAG Röportajı AHALİ’de

 Zeynep Betül Çelik’in LİSTAG ile gerçekleştirdiği röportaj’ın PDF’ine aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
AHALİ . Haziran 2021 sayısı

LİSTAG, Takımdan Ayrı Düz Koşu’da

Youtube’da ayda bir yayınlanan, Coşkun Aral, Ünsal Ünlü, Yekta Kopan ve Timur Akkurt’un sunduğu “Takımdan Ayrı Düz Koşu”’da LGBTİ+ konusu ve LİSTAG detaylıca konuşuldu. Video’yu aşağıda izleyebilirsiniz.

“LGBTİ Sağlıktır” – Tayfun Atay yazısı

Bugün Gazete Pencere’nin PAZAR ekinin kapağındayız, ayrıca Tayfun Atay yazısının tamamını bizlere ayırmış. Altta göreceğiniz PDF linkine tıklayarak Tayfun Atay’ın “LGBTİ Sağlıktır, Hasta Sizsiniz” başlıklı yazısına ulaşabilirsiniz.

2021 Onur Haftası’nda LİSTAG

2021 Onur Haftası’na yönelik çalışmalarımızın ilklerini hafta başında sizlerle paylaşmak istedik. Yeni haberler geldikçe listemizi de güncelleyeğiz.

Hepimizin Onur Haftası Kutlu Olsun 🏳️‍🌈

 – Onur Haftasına yönetmen Aykut Atasay’ın hazırladığı, Türkiye’nin farklı illerinden LGBTI+ anne ve babalarının katıldığı “Gökkuşağı Ebeveynleri” videomuzla başladık, videoya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
YOUTUBE

– 21 Haziran 2021 Ünsal Ünlü, programında LİSTAG’a da yer ayırdı:
YOUTUBE

– Ayşe Çavdar ve Aysuda Kölemen, 23 Haziran 2021 tarihli Medyascope’taki  programlarında LİSTAG’dan hareketle başka bir aileyi mümkün kılmanın yollarından detaylıca söz ettiler.
YOUTUBE

Devamını oku

Ayşe Çavdar ve Aysuda Kölemen ile LİSTAG

Ayşe Çavdar ve Aysuda Kölemen, 23 Haziran 2021 tarihli Medyascope’taki  programlarında LİSTAG’dan hareketle başka bir aileyi mümkün kılmanın yollarından detaylıca söz ettiler. Yayının tamamını sayfamızdan izleyebilirsiniz. Desteklemek ve sonraki yayınları da takip edebilmek için Medyascope*u youtube’da takip edebilirsiniz.

Günseli Dum Dokuz8 HABER’e konuk oldu

LİSTAG annelerinden Günseli Dum, Dokuz8 HABER’in hazırladığı Onur Haftası Özel / LGBTİ+ Ailelerinin deneyimleri adlı programda, Gürkan Özturan ve Arda Karapınar’ın sorularını yanıtladı.

Youtube videosunu sayfamızdan izleyebilirsiniz.