Ne Yapıyoruz

LİSTAG Aileleri olarak Bilgilendirmek ve Güçlendirmek İçin Neler Yapıyoruz?  

Aileler çocukları ya da yakınları farklı cinsel yönelimleri veya cinsel kimlikleri ile ilgili kendilerine açıldığında çoğunlukla şaşkınlık, inkâr, öfke, korku, kaygı, suçluluk gibi duygular içeren zor bir süreçten geçerler. 

Başlangıçta pek çok cevapsız soru vardır akıllarında. 

Eşcinsel, Lezbiyen, Biseksüel, Trans olmak ne demek? Bu bir hastalık mı? Tedavisi var mı? Geçici bir şey mi? Özenti mi? Onu kim ya da kimler etkiledi de böyle oldu? Bir tercih mi? Sapıklık mı? Günah mı? Neden böyle oldu? Biz nerede hata yaptık? Kötü ebeveynler miyiz? Şimdi ne olacak? Elalem ne diyecek?

Bu kaygılarla başa çıkmak yalnız başına çok zordur.

LİSTAG aileleri olarak, uzmanların da desteğiyle aileleri bilgilendirerek ve kendileriyle aynı süreçten geçmiş diğer ailelerin deneyimlerini paylaşarak sorularının cevaplarını bulmaları ve bu zor dönemi aşmaları için onlara destek oluyoruz. 

Böylece aileler, güçlenir ve sonunda çoğunlukla çocuklarını, yakınlarını olduğu gibi kabul eder, onları şartsız, koşulsuz bir saygı ve sevgiyle kucaklar ve  hayatın her alanında eşit vatandaşlık için verdikleri hak mücadelelerinde onların en büyük destekçileri haline gelirler.  

LİSTAG’ın ailelere destek olmak ve dayanışmayı sağlamak için yaptığı faaliyetlerde siz de bize destek olmak ister misiniz?

LİSTAG olarak Hak Savunuculuğu Alanında Neler yapıyoruz?

LİSTAG aileleri olarak, toplumda cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği farklılığından doğan ön yargıları kırmak, toplumu bilgilendirmek, LGBTİ+ların, LGBTİ+ ailelerinin uğradığı hak ihlallerini önlemek ve eşit vatandaşlık haklarını savunmak amacıyla her fırsatta sesini duyurmaya, görünürlüğünü arttırmaya ve farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.

Bu amaçla ayrımcılık konusunda çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin, özel kuruluşların davetlerine ve eğitim faaliyetlerine katılıyoruz, medyadan gelen bilgi taleplerine düzenli olarak cevap veriyoruz. Ancak çalışmalarımıza katılmanız sizin de medyada görünmenizi ya da topluluk önüne çıkmanızı gerektirmiyor. Çünkü biliyoruz ki herkesin koşulu farklıdır.

LİSTAG Dostları ile, özel şirketlerin istihdam politikalarını “çeşitlilik ve kapsayıcılık” ilkelerini gözeterek oluşturmalarına, bu yönde iyileştirmelerine, kısaca LGBTİ+ dostu kurumlara dönüşmelerine yönelik çalışmalar yürütüyoruz. LinkedIn sayfamıza BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, LİSTAG aileleri olarak, yurtdışındaki ebeveyn örgütleri ile de yakın temasta ve dayanışma içinde olmaya devam ediyoruz.

Her yıl Onur Ayı’nda bilgilendirme ve farkındalık amaçlı etkinlikler yapıyoruz ve Onur Yürüyüşü’ne katılmaya devam ediyoruz.