Lamdaistanbul Aile Grubu LGBTT’lerin Ailelerini Buluşturuyor

Lamdaistanbul Aile Grubu (LİSTAG), Lezbiyen Gey Biseksüel Travesti Transseksüel (LGBTT) bireylerin aile ve arkadaşlarını buluşturuyor, LİSTAG’lı aileler henüz ailelerine açılamamış olanlara bu süreçte destek oluyor.

BİA Haber Merkezi –

24 Temmuz 2008, Perşembe

 

Lambdaistanbul Aile Grubu üyesi, eşcinsel annesi Gülseren K. “Aile örgütü olarak insanların çekincelerini kırabiliriz dedik, çünkü insan paylaştıkça güçleniyor” diyor

Lambdaistanbul Aile Grubu (LİSTAG), çocukları, kardeşleri, akrabaları, arkadaşları lezbiyen, gey, biseksüel, travesti, transseksüel (LGBTT) olanların oluşturduğu bir dayanışma grubu.

Ailelerine açılmalarına yardımcı olmak… 

İlk toplantılarını Ocak 2008’de gerçekleştiren grup Nisan ayına kadar Lambdaistanbul üyelerinin ebeveynlerini kafe ve ev ortamlarında buluşturarak ailelerin birbirlerine yakınlaşmalarını sağladı.

Her cumartesi Lambdaistanbul’da toplanan grup LGBTT bireyleri ve deneyimlerini anlatma fırsatı sağlıyor, öte yandan henüz ailesine açılmamış ama açılmayı düşünen bireylerin diğer ailelerle iletişime geçmelerini, açılma sürecine hazırlanmalarına imkan veriyor.

“Korkum bilgisizliğimden kaynaklanıyordu”

bianet’in görüştüğü LİSTAG üyesi, transseksüel annesi Leyla Z., çocuğu kendisine ilk açıldığında korku ve panik yaşadığınıanlattı:

“Bir çok psikoloğu ziyaret ettim, psikiyatrların bana bunun gecici birşey olduğunu,ruh hastalığı olduğunu söylesinler istedim, ergenlik çağında aklı karışmış desinler  istiyordum. Korkum bilgisizliğimden kaynaklanıyordu, cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleri konusunda bende hiçbirşey bilmiyordum, bu tip şeylerin sapkinlik ve  özentilik olacağını düşünüyordum.”

“Esas sapkınlıklar gizlemeler ve ötelemeler sonucu oluşuyor”

Leyla Z. şimdi “İyi ki çocuğum bana açılmış” diyor, “bireylerin cinsel kimliklerini gizlemelerinin hep reddedilme korkusundan, yalan söylemek zorunda bırakılmaktan olduğunu” söylüyor.

Leyla Z., LGBTT ailelerine şöyle sesleniyor:

“Çocuklarimiza sahip çikalim, sevgiyle kucaklayalım. Başkası ne der ile kendimizi yiyip bitirmeyelim,bilinçlenelim, çocuklarımızla konuşalım. Konuşmamız gerek çünkü esas sapkınlıkların gizlemeler ve ötelemeler sonucunda oluştuğuna inanıyorum.”

Gülseren K. : İki kişiydik gittikçe çoğalıyoruz

bianet’in görüştüğü LİSTAG’ın kurucularından bir eşcinsel annesi Gülseren K. “LGBTT bireylerinin ebeveynlerinin Lambda’ya gelmek konusunda çekinceli davrandılarını” belirtiyor, “Biz de bir aile örgütü kurarak haberleşme kanalında bir paylaşım sunarsak belki ailelerin bu çekincelerini kırabiliriz dedik, çünkü insanlar paylaştıkça güçleniyor” diyor.

Yola iki kişiyle çıktıklarını söyleyen Gülseren K. anne, baba, kardeşlerin katılımıyla gittikçe çoğaldıklarını ifade etti.

LİSTAG Lambda’nın kapatılmasına karşı da mücadele veriyor.

Gülseren K. “Türkiye’de  cinsel eğitimin verilmediğini, meydada hep kötü örnekler gösterildiğini, bu nedenle toplumda daha çok insanın doğru bilgilenmesi için el kitabı bastıklarını” söyledi.

“Ahmet’in  ailesiyle konuşmak isterdik”

Gülseren K. Ahmet Yıldız’ın öldürülmesiyle ilgili şöyle konuştu:

“İçimiz yandı, henüz kesin bir şey yok ama bir ailenin böyle bir karar vermesine ihtimal veremiyoruz. Ama toplum baskısı insanlara böyle şeyler yaptırtabiliyor. Eğer Ahmet’in  ailesi İstanbul’da olsaydı konuşmak isterdik.Tabii Türkiye’de  böyle öldürülmeler ilk kez yaşanmıyor sadece medyanın verdiği kadarını insanlar öğrenebiliyor.” (NV/NZ)

* LİSTAG’ın Ahmet Yıldız’a mektubunu okumak için linki tıklayın.

LambdaIstanbul Aile Grubu
e-posta: listag@lambdaistanbul.org veya contactlistag@gmail.com
Lambdaİstanbul Danışma Hattı: (212) 244 57 62
LİSTAG’A 17:00-19:00 arası ulaşabilirsiniz.

http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/108573/lamdaistanbul-aile-grubu-lgbttlerin-ailelerini-bulusturuyor