Aileler Cinselligi Konusuyor…

Lambdaistanbul Aile Grubu’nun ve Cinsel Egitim Tedavi ve Arastirma Dernegi’nden (CETAD) gonullu psikiyatristlerin katkilariyla duzenlenen toplantilarimiz her ayin ilk Persembe aksami* saat 17:30’da CETAD’in Sişli’deki merkezinde…

Cocugunun, kardesinin veya herhangi bir akrabasinin escinsel, biseksüel, travesti veya transseksüel oldugunu ogrenen ve bu konu hakkinda konusmak isteyen herkesi bekliyoruz…

Katilim icin lutfen 0 532 595 34 98 nolu telefondan Metehan’i arayiniz.

*Ilk Persembe’lerin tatil oldugu aylarda toplantilar ikinci Persembe yapilmaktadir.

28 thoughts on “Aileler Cinselligi Konusuyor…

 1. Selamlar…
  Bu toplantıların herhangi bir ücreti varmı?

  1. Hayir kesinlikle yok, ucretli olarak yapan ve bizi taklit edenlerden sakininiz…

 2. Herkese merhaba,
  Bu gruba, üye olmakta biraz geç kaldım sanırım…Aslında sizlerle, iki yıl önce tanıştım,…

  Bende eşcinsel ablasıyım..Yazılarınızı takip ederek, o zor, meşakatli, karın ağrılı dönemi sayenizde atlattım…Ve ailenin büyük çocuğu olduğum için, ailemede bu konuda çok yardımcı oldum…Bizim için hiç birşey değişmedi, kardeşim otuz yaşında, ve Amerika’da yaşıyor… canımın bir parçası ve yaşadığımız müddetçede öyle olacak…Her zaman yanında, olacağım…

  Lütfen çocuklarınızı sevin, böyle bir durumu sizinle paylaştıkları zaman onları dışlamayın.. Zaten toplum bunu acımasızca yapıyor, hemde en ağırından…Lütfen okuyun, öğrenin , araştırın !!!!! İnsanlar, bilgi sahibi olmadan; fikir sahibi oluyor…Bu, bizim toplumumuza özgü birşey..Herkes maalesef, herşeyi biliyor; herkes doktor, herkes avukat…Bu saçma ‘ NORMAL OLMAYANI SEVME, DIŞLA MANTIĞINI’ artık yıkma vakti geldi ve geçiyor…

  Bende aranızdayım, bende bir eşcinsel ablasıyım….

  Sevgilerimle,,,
  ASLI

 3. merhaba,
  genelin aksine ben, eşcinsel bir anne olarak ergenliğe adım atmış olan erkek çocuğuma açılımda bulunmanın yollarını aramaktayım..

  Durumun, onun gelişimine ve ilişkimize olabilecek negatif bir etkisi geri dönüşü olmayan sonuçlar yaratabilir, bunu farkındayım..

  Bu ince çizgide,doğru bir yaş dönemi mi?nasıl bir yol izlenmeli? konularında, bu toplantılardan fayda görebilir miyim?yoksa konular ve bilgilendirme yalnızca eşcinsel çocuğu olan ebeveynlere mi yönelik bunu öğrenmek isterim..
  teşekkürler

  1. çok emin olmamakla ve içinde bulunulan çevre çocuğun yetiştiriliş tarzı gibi etkenler doğrultusunda değişeceğini düşünmekle birlikte ben daha erken yaşlardaki kişilerin daha çabuk kabullendiklerini ve bunu hayatlarının bir parçası olarak algılama eğilimi içine girdiklerini gözlemliyorum.fakat en önemlisi sizin ikili diyaloglarınız.aranızdaki ilişki sen bensin ben de senim doğrultusunda bir yakınlığın esas olduğu bir ilişkiyse belki biraz daha beklemeniz yerinde olabilir.fakat birey bilinci çerçevesinde bir ilişkiniz varsa yani yakın olmakla birlikte herkesin ‘özel’inin olabileceği gerçeğinin kabullenildiği bir ilişkiniz varsa ben açılmanızda bir sakınca yoktur derim.eninde sonunda açılacaksanız beklemenin pekte gereği yokmuş gibi görünüyor bana.tabi bunu yaparken kullanacağınız üsluptan çocuğunuzun o günki moral durumuna kadar pek çok konun düşünülmesi gerekli.açılma kararı alırsanız açıldığınızda karşılaşacağınız tepki doğrultusunda şekil almamanızı öneririm.ve gelecek tepki ne olursa olsun ona uzun ve ayrıntılı açıklamalar yapın.kafasına takılabileceğini düşündüğünüz herşeyi anlatın.cevapsız sorular en büyük düşman,bunu unutmayın.kolay gelsin…

 4. selamlar, ben istemdışı olarak aileme açıldım ve annem bununla baş edemiyor. İzmirde yaşıyorum ve lambdanın veya KAOs GL nin aileler için benzeri toplantıları olup olmadığını bilmek istiyorum. Zira ona bununla baş etmesinde yardımcı olabiliecek kimse yok. Psikiyatriste bir kez gitti bilmediğim bir şey söylemiyor diyerek daha fazla gitmeyi istemiyor. Hazırlamakta olduğunuz kitapçık faydalı bir şey olacak gibi duruyor.. bunun anormal bir şey olmadığnı anlatabileceğim dokümanlara ihtiyacım var..

 5. Cok isteriz ama size ulasabilecegimiz ne bir telefon ne de bir e-posta adresi birakmissiniz…

 6. Herkese Merhaba,

  6 ARALIK’ta yapılan toplantının en önemli kısmı aramıza yeni katılan bir annenin toplantının başındaki düşünceleri ile sonundaki düşünceleri idi.

  Bu bizi çok mutlu eden paylaşımlar toplantının doğallık içinde kah gülerek kah ağlıyarak geçmesine neden oldu..

  Yeni katılan annenin soruları ile başlıyan toplantı, lgbtt bireylerinin yakınlarının onların partnerlerini kabullenmekte yaşadıkları zorlukların paylaşılması ve bunun herkesin farklı yaşadığı bir süreç olduğunun anlaşılması ile devam etti.

  Bu arada toplumda çeşitli nedenlerle karşı cins ile evlenen, çevresinde açılma zorluğu yaşayan veya kendi kendine bunu daha geç kabullenen esscinsel bireylerin olduğu bunda bazı psikolog ve psikiyarların rolünün olduğu, bu nedenle de onların eğitiminin önemi vurgulandı. Doğru bilgilenme ile ebebeveylerin rahatlama sürecini daha çabuk geçirdikleri kendisine ”Haklısınız Çok Kötü ”diye yaklaşan uzmanların yardımından, para tuzaklarından örneklerle, yapılan paylaşımlarla sona erdi .

  Bir sonraki toplantı 8 Ocak 2009

  Gulseren

 7. Arkadaşlar,

  Uzun bir aradan sonra herkese merhaba!

  Bir ilke daha imza attık, bu hepimiz için heycan verici ve bir o kadarda sevindiriciydi.

  CETAD ‘dan uzman gönüllü psikiyatrisler ile bu ilk buluşmamızda beni etkileyen ve doğru bir şeye başladığımızı gösteren çok şey oldu…

  Bu toplantıda bildiğimizi sandığımız bazı şeylerin yanlış ve eksik olduğunu gördük. Bu bize toplantılara katılan LGBTT bireylerin ebebeylerine ,yakınlarına yararlı olacağına olan inancımızı güçlendirdi.

  Bütün arkadaşlardan isteğimiz çevrelerindeki açılma sürecindeki arkadaşların bize ulaşmalarını sağlamak,
  CETAD buluşmalarımızda görüşmek üzere!

  GÜLSEREN

 8. Aile grubunun kurulum amacıdan bir tanesi ailelere destek,yardım ve bilgilendirmedir.
  Bu adımın en önemli çalışması CETAD’ın bizi desteklemesi ve Sayın değerli psikiyatristlerimizin bize zaman ayırıp bilgi vermeleri… Gelen tüm ebeveynlerle konuşarak bizi rahatsız eden olumlu-olumsuz düşüncelerimizi ,bildiklerimizi, bilmediklerimizi, bildiğimizi sandığımız konularda rahatlamış yada karışmış olarak, ama paylaşımın sonucunda da toplantıya katılan eski ve YENİ ebeveynlerin çok rahatlamış olarak oradan ayrıldıklarını gözlemledim.
  Aile grubunun ilk Dedesi CETAD toplantısına katıldı benim BABAM ,benim için çok önemliydi benim yanımda olması …KENDİNİ TANITIRKEN titrini söylemeside benim için çok anlamlıydı. Toplantı bittiğinde bu toplantıların biz ebeveynler için çok iyi bilgilendirme yeri olduğunu 76 yaşında olduğu halde bildiği şeyleri bilmediğini bugün bildiğini ve rahatladığını benimle paylaştı.

  Ayrıca baska bir transseksuel anne ve babasının toplantıya katılımı beni bir kez daha yüreklendirdi.

  SONUÇ, 3 Anne kurduk bu aile grubunu …Sermayemiz SEVGİLERİMİZ,YÜREĞİMİZ,CESARETİMİZ OLDU ,
  İLKEMİZ YARDIM ETMEK BİRBİRİMİZE!

  Beklediğimiz sonuç, TÜM ÇOCUKLARIMIZA, ŞUURLU yardım edebilmek, ÇOCUKLARIMIZA YAŞAMLARI BOYUNCA , GÜVENLİ ,ENDİŞESİZ ,KAYGISIZ,BAŞARILI olmaları için önlerine çıkan ,ayaklarına takılan büyük,küçük çakıl taşlarını hep birlikte temizlemek üzere BİRLİKTEYİZ, ÇOĞALIYORUZ…..

  HERKESE SEVGİLER
  EDA ANNE

Comments are closed.