SİZİNLE NASIL TANIŞABİLİRİZ?

Çocuğunuz, kardeşiniz veya herhangi bir yakınınız LGBTİ+ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel,  Trans, İnterseks) ise ve desteğe ihtiyaç duyuyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yaşadığımız sorunları birlikte çözmek ve deneyimlerinizi paylaşarak birbirimizden öğrenmek için sizinle tanışmak istiyoruz.

Danışma hattımızı 10:00-19:00 saatleri arasında arayabilirsiniz: 0 546 484 82 85

Elektronik posta: info@listag.org

1- CETAD Uzmanlarıyla Düzenlenen Aylık Toplantılar

Istanbul’da CETAD’dan (Cinsel Egitim Tedavi ve Araştırma Deneği) gönüllü psikiyatrların ve psikologların desteğiyle her ayın ilk haftası Perşembe akşamı 17.30’da İstanbul / Şişli’de CETAD merkezinde bilgilendirme ve paylaşım toplantıları düzenliyoruz. Toplantılarımız sadece ailesinde eşcinsel, biseksüel, trans veya interseks olduğunu öğrenen bireylere açıktır ve ücretsizdir. Ankara ve İzmir Aile Grupları da CETAD eğitimi almış uzmanlar eşliğinde toplantılar düzenlenmektedir. Hem İstanbul’daki toplantıya katılım için hem de diğer illerdeki toplantıların yerini ve zamanını teyit etmek için lütfen bizi arayınız:

İSTANBUL

Her ayın ilk Perşembe günü 17:30’da Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği’nde

Katılım için lütfen 0 546 484 82 85 nolu LİSTAG Danışma Hattı’nı arayınız.

ANKARA

Her ayın ilk Salı günü 18:00’da Türkiye Psikiyatri Derneği Ankara Genel Merkezi’nde

Katılım için lütfen 0 537 461 88 08 nolu Gökkuşağı Aile Grubu Danışma Hattı’nı arayınız.

İZMİR

Her ayın ilk Perşembe günü 17:00’da Türkiye Psikiyatri Derneği İzmir Şubesi’nde

Katılım için lütfen 0 538 683 46 72 nolu Izmir Aile Grubu Danışma Hattı’nı arayınız.

2- Haftalık Planlama Toplantıları

Grubumuz her cumartesi günü, haftalık çalışma programını oluşturmak için bir araya geliyor. Bu toplantılarda hem birbirimizle deneyimlerimizi konuşuyor hem de bizimle yeni iletişime geçmiş ebeveynlerle tanışıyoruz.

3- Aile Yemekleri

Ayda bir kez de içimizden birinin evinde çocuklarımız ve yakınlarımızla beraber yemekli davetler düzenliyoruz. Bu yemeklerde yaşadığımız sıkıntıları paylaşırken; çocuklarımızın durumu dolayısıyla yargılanmayacağımızı bilmenin güveniyle, hep birlikte iyi vakit geçiriyoruz. Hepimizin evde hazırlayıp getirdiklerimizle, yaptığımız ücretsiz davetlerimizin tarihini ve yerini öğrenmek için de bizi arayabilirsiniz.

57 Comments on “SİZİNLE NASIL TANIŞABİLİRİZ?

 1. Merhaba. Lambdaistanbul’da yapilan, lgbt bireylerin ve listag’dan bir-iki anne-babanin katildigi acilma sohbetleri muhtesem geciyordu, atmosfer muthisti, dayanisma ruhu, duygusal paylasimlar harikaydi. O donem Istanbul’da yasiyordum ve hepsine katildim, cok guzel deneyimler oldu bunlar. Su anda Ankara’ya tasinmak durumunda kaldim ve boyle bir ortami, arastirdigim, ilgili derneklerle gorustugum halde baska bir yerde bulamadim. Boyle bir ortam bence, aktivizme ilgisi veya zamani olmayan veya cesaret edemeyen lgbt bireyler icin, dayanisma ruhu saglamakta bulunmaz bir firsat, cok da onemli bir ihtiyac oldugunu dusunuyorum baskalarinin deneyimlerinden ogrenmenin. Zira bu yasadigimiz durumlarin hicbiri bir kitapta yazmiyor, gene suradan buradan ogrenmek durumunda kaliyoruz. Bu toplanti organizasyonu neden sadece istanbul’da var, Ankara’da da yapabilir misiniz ya da ben onculuk etsem boyle birsey icin, yardimci olabilir misiniz, nasil olur, size danismak istedim. Okudugunuz icin tesekkur ederim.

  • Merhaba

   Bahsettiğiniz açılma toplantıları Lambdaistanbul bünyesinde düzenleniyor ve LİSTAG’dan bir veya iki ebeveyn de toplantıda hazır bulunuyor.

   Benzer toplantılar Ankara’da da düzenlenebilir bunun için oradaki derneklerle ve Ankara Aile Grubu ile temasa geçmelisiniz.

   Selamlar

   Metehan

 2. Merhaba ben daha öncede mesaj attım fakat cavaplanmadı kendimi 4 senedir hem kız hem erkek gini hissediyorum ailem bunu anlamıyor beni kızla evlrndirmek istiyor bu durumla nasıl mücadele edicem

  • Merhaba Alişan,

   Geç dönüşümüz için kusura bakma lütfen. Yaşadığın, kolay bir şey değil elbette fakat lütfen sakin kalmaya çalış ve şehrindeki bir LGBTİ örgütü ile iletişime geç. Öncelikle yalnız olmadığını anlamak ve başka birilerinin deneyimlerinden faydalanmak sana iyi gelebilir. Sonrasında ailenin konuyla ilgili bilgilenebilmesi için onları danışma hattımızı aramaya ikna edebilirsin, karşılarına çıkacak annemiz rahatlamalarını sağlayacak ve gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Danışma hattımız: 0 546 484 82 85.
   Her şey çok güzel olacak 🙂
   Sevgiler,
   Listag adına Başak

   • Çok teşekkür ederim yardımınız íçin biraz rahatladım😊

 3. Merhaba benim adım zeynep kendimi 17 yaşından beri erkek gibi görüyorum fakat ailem bunu anladı ve bana cok kızdı kendimi nasıl kabul etire bilirim yardım edin

  • Merhaba Zeynep,

   Aileni danışma hattımızı aramaya yönlendirebilir misin? Numaramız: 0 546 484 82 85. Ailenin cinsel yönelimine tepki göstermesi tamamiyle konuyla ilgili bilgilerinin olmamasından kaynaklanıyor. Onları, cinsel yönelim konusunda uzman psikiyatrlar eşliğinde yapılan ve tamamen ücretsiz olan aile terapilerine katılmalarına ikna etmek, yapabileceğimiz en güzel şey olacaktır. Çünkü orada bilgilenecek ve toplumun dayattığı tabuların ne kadar yanlış olduğunu göreceklerdir, er ya da geç… Hangi şehirden yazdığını bilmediğim için altta şehirlere göre detayları paylaşıyorum;

   İSTANBUL
   Her ayın ilk Perşembe günü 17:30’da
   Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği’nde
   Katılım için lütfen 0 546 484 82 85 nolu LİSTAG Danışma Hattı’nı arayınız.

   ANKARA
   Her ayın ilk Salı günü 18:00’da
   Türkiye Psikiyatri Derneği Ankara Genel Merkezi’nde
   Katılım için lütfen 0 537 461 88 08 nolu Gökkuşağı Aile Grubu Danışma Hattı’nı arayınız.

   İZMİR
   Her ayın ilk Perşembe günü 17:00’da
   Türkiye Psikiyatri Derneği İzmir Şubesi’nde
   Katılım için lütfen 0 506 633 17 77 nolu telefonları arayınız.
   Konuyla ilgili yine danışma hattımızı ararsanız, telefona çıkacak annemiz de daha ayrıntılı yardımcı olacaktır.

   Her şey güzel olacak 🙂

   Sevgiler,
   Listag adına Başak

 4. Merhaba bıktım artık kendimi gizlemekten ailem beni cok sıkıyor evlenmemi istiyor fakat ben iki duyguyu birden yaşıyorum bazen kendimi kız gibi hissediyorum bazen erkek sizce ne yapmalıyım😢

 5. Antalya’da da sizleri görmek isteriz…Umarım en kısa sürede burada da bir dernek oluşturursunuz 🙂

 6. Merhaba gece yarısı sizi rahatsız ettiğim için özür dilerim benim size acil yardiminiza ihtiyacım var. Benim abim eşcinsel ve bunun için yardım almam lazım bana yardım eder misiniz lütfen.

  • Merhaba
   LISTAG Danisma Hatti’ni arayabilirsiniz:
   0 546 484 82 85
   Selamlar
   Metehan

 7. Merhabalar. Gecenin bu saatinde size rahatsızlık verdiğim için öncelikle özür diliyorum. Size bir konu üzerinde suallerimi beyan etmek istedim. Belki günde yüzlerce mesaj alıyor ve elinizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorsunuzdur eminim. Umarım bu mesajımı da en kısa sürede okur ve bana geri dönüş yaparsınız. Ben 18 yaşında ailesi ve çevresi homofobik olan ve bu şartlar doğrultusunda yaşamını sürdürmeye çalışan lgbt bireyiyim. Ailemden annem, yengem ve dayım bir hafta önce öğrendiler. Bunun bir hastalık olduğunu söylemekle kalmayıp tedavi arayışları içerisine geçtiler. Resmen bana bir pislikmişim gözüyle yaklaşılıyor. Yerde dolaşan küçücük bir karıncaya gösterilen saygıyı bile artık ailemden göremiyorum. Başta annem olmak üzere diğer ebeveynlerim beni dışlıyor, hor görüyor, ruhsal istismara uğratıyor ve hakaretlere maruz bırakıyorlar. Onlara bu durumun bir hastalık veya tercih olmadığını, Allah tarafından doğuştan gelen bir durum olduğunu ne kadar açıklamaya çalışsamda derdimi anlatamadım. Lütfen bana bir çıkış yolu gösterin. Kendimi dipteki bir kuyuda kapkaranlık dört duvar arasında çıkmazda hissediyorum. Dayanacak ve katlanacak gücü artık kendimde göremiyorum. Lütfen bana yardım elinizi uzatın. Yardımcı olsanızda olmasanızda bu mesajı okumuş olabilme ihtimalinizi düşünüp kafanızda yer etme olasılığı bile benim tebessüm etmeme sebep oluyor. Şimdiden çok teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalın..

  • Merhaba İlayda,

   LGBTİ birey olmak bir hastalık değildir, zaten sen bunun farkındasın fakat maalesef toplumumuzun bu konulara kapalı oluşu, üst jenerasyonun tabularla büyümüş olması LGBTİ bireylerin hayatını zorlaştırabiliyor. Bizler de kardeşlerimiz/çocuklarımız bize cinsel yönelimlerini ilk açıkladıklarında afallayıp kalmıştık fakat sonrasında Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği’nde (CETAD) uzman psikiyatrlar eşliğinde ücretsiz olarak yapılan aile terapilerine katıldığımızda anladık ki bizi afallatan şey siz çocuklarımızın/kardeşlerimizin cinsel yönelimi değil bu konu hakkındaki bilgisizliğimiz, toplumsal tabular da bunun bir parçası tabii ki. Ailene CETAD’dan bahsedebilirsin. Akıllarına takılan tüm soruları orada bulunacak olan psikiyatrlara sorabilirler. Hangi şehirden yazdığını bilmediğimiz için İstanbul Aile Grubu danışma hattımızın numarasından bize ulaşabilirsin 0 546 484 82 85. Hattın ucundaki annemiz seni yönlendirecektir.

   Sevgiler,
   LİSTAG

   • Çok teşekkür ediyorum. Gereken kişilerle telefon görüşmesi yaptım. Aileme de CETAD’dan bahsettim. Umarım ailem başka bir doktor arayışına devam etmeden sizin doktorlarınız ile iletişime geçme şansını elde edebilirim. Çünkü götürüleceğim başka bilinçsiz bir doktorun hastalık olmayan bir durumu hastalık olarak nitelendirip yanlış tedavi uygulayıp bizleri daha fazla maddi ve manevi zarara uğratmasını istemiyorum. Tekrardan çok teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar..

 8. Merhaba,ben 16 yaşında bir geyim aileme bundan 6 ay önce eşcinsel olduğumu bahsettim ve ne kadar istesem de beni kabul edemediler değiştirmeye çalıştılar,annem bunun neden olduğunu filan bilemek istiyor ve bana göre sizin de desteğinize ihtiyacı var sizinle buluşup,toplantılarınıza katılmasını,bilgilenmesini nasıl sağlayabilirim
  Ankara da yaşıyorum…

  • Sevgili Berk,

   Ankara’da her ayın ilk Salı günü Ankara Gökkuşağı Aile Grubu toplantısı düzenleniyor.
   Annen sitemizde numarası bulunan Danışma Hattı telefonunu arayarak toplantıya katılabilir.Eminim faydalı olacaktır.
   Sevgiler

   LİSTAG adına
   Nimer

 9. merhaba .bir kızım ben ama çocukluğumdan beri hem kızlara hem de erkeklere ilgi duyuyorum bugüne kadar sadece erkeklerle sevgili oldum. malum baskıcı toplum yüzünden. Ama kadınları da begendıgım hatta bır kız için acı çektiğim bile oldu duygusal anlamda. en son erkekle olan ilişkim bitti ve çok acı çektim. şuansa hiçbir erkeğe pek ilgim yok. acaba lezbiyenliğe mi geçiyorum. duygusal yaşantılarım mı beni buna sürüklüyor yoksa. yardımcı olursanız sevinirim.
  teşekkürler

  • Sevgili Ece,
   LİSTAG olarak öncelikli görevimiz çocukları açılmış olan LGBTİ bireylerin ailelerine veya yakınlarına yardımcı olmak.
   Bulunduğun ildeki LGBT Dernekleri ile ilişkiye geçebilirsin.Uzman yardımı almak istiyorsan danışma hattımızı arayarak bulunduğun ildeki Aİle Grubu Danışma hattından detaylı bilgileri edinebilirsin.
   Sevgiler
   LİSTAG adına
   Nimer

 10. Merhaba ben eşcinsel bir bireyim Ailemden annemi sizlerle tanıştırıp ona dogru bir bicimde bilgilendirilmesini istiyorum ve annemde bunu çok istiyor bunun icin sizlere nasıl ulaşa biliriz ? Sadece telefonlamı yoksa istanbulda yer varmı tam olarak bilmiyorum

  • Merhaba
   Danışma hattımızı 10:00-19:00 saatleri arasında arayabilirsiniz: 0 546 484 82 85

   • merhaba. Ben erkek gibi hissediyorum 19 yaşındayım. Yaklaşık 5 yıldır bu sorunumu aşmaya çalışıyorum ama olmuyor artık içime sığmıyor. aileminde ters tepeceğini bildiğim için söyleyemiyorum. Ne yapmalıyım yardım edin lütfen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: