comingout2

SİZİNLE NASIL TANIŞABİLİRİZ?

Çocuğunuz, kardeşiniz veya herhangi bir yakınınız LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel,  Trans, İnterseks) ise ve desteğe ihtiyaç duyuyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yaşadığımız sorunları birlikte çözmek ve deneyimlerinizi paylaşarak birbirimizden öğrenmek için sizinle tanışmak istiyoruz.

Danışma hattımızı 10:00-19:00 saatleri arasında arayabilirsiniz: 0 546 484 82 85

Elektronik posta: contactlistag@gmail.com

CETAD (Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği)  terapistleri aşağıdaki illerde düzenli olarak bilgilendirme ve destek toplantıları yapmaktadır. Toplantılara katılım ücretsizdir.

Çocuğunun, kardeşinin veya herhangi bir akrabasının eşcinsel, biseksüel, trans veya interseks olduğunu öğrenen ve bu konu hakkında konuşmak isteyen herkesi bekliyoruz.

İSTANBUL

Her ayın ilk Perşembe günü 17:30’da

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği’nde

Katılım için lütfen 0 546 484 82 85 nolu LİSTAG Danışma Hattı’nı arayınız.

ANKARA

Her ayın ilk Salı günü 18:00’da

Türkiye Psikiyatri Derneği Ankara Genel Merkezi’nde

Katılım için lütfen 0 537 461 88 08 nolu Gökkuşağı Aile Grubu Danışma Hattı’nı arayınız. 

İZMİR

Her ayın ilk Perşembe günü 17:30’da 

Dr. Nezaket Kaya’nın Muayenehanesi’nde

Katılım için lütfen 232 463 43 83 veya 0 543 932 96 60 nolu telefonları arayınız.

***

Eşcinsel, Biseksüel, Trans Bireylerin Katılabileceği Açılma Toplantıları

LISTAG ve Lambda ile Açılma Sohbetleri
Her ayın üçüncü Cumartesi’si saat 16:00’da LISTAG ve Lambdaistanbul olarak açılma sohbetleri yapıyoruz.
LGBT bireyler olarak kimliğimizi gizlemek istemediğimizde sürekli devam eden bir açılma süreci ile karşılaşıyoruz. Kimimiz sadece arkadaşlarına, kimimiz sadece ailesine, kimimiz çevresindeki herkese açık olmayı tercih edebiliyoruz. Her birimiz bu süreci kişiliğimiz, sosyal çevremiz, olanaklarımız, inançlarımız ve değerlerimizle tamamen kendimize özgü yaşarken, bir yandan da benzer soru ve kaygılarla karşılaşıyoruz. Neden açılmak istediğimiz, hangi çevrelere açılmayı tercih ettiğimiz farklılaşırken, karşılaştıklarımız, yaşadıklarımız birbirine çok benziyor. “Hiç diğer translara benzemiyorsun” cümlesini duymayan, “eşcinselliğin nedeni nedir?” sorusuyla karşılaşmayan var mı? Yaşarken kafamızın karıştığı, kimi zaman korktuğumuz ve gözümüzde büyüyen açılma süreci, birbirimizle paylaştığımızda en güçlendirici deneyimlerimiz haline geliyor. Aradan zaman geçtiğinde, hüzünlü anlar içeriyor olmasına rağmen bazıları neşeyle hatırladığımız anılar haline bile dönüşebiliyor.
Açılmak tamamen bireysel bir seçim. Açılacak mısınız, kimlere açılacaksınız, sizin karar vereceğiniz bir konu. Deneyimlerinizi anlatmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek, bu süreçte yalnız olmadığınızı görmek isterseniz her ayın üçüncü Cumartesi’sinde sizleri bekliyoruz. Açılma sürecinde aile tarafından yaşanan deneyimleri paylaşmak, destek ve dayanışma için LISTAG aktivistleri de Açılma Sohbetleri’ne katılıyorlar.
Yer: Lambdaistanbul
adres için http://www.lambdaistanbul.org adresine bakınız.
Tarih: Her ay üçüncü Cumartesi
Saat: 16:00

Ayda Bir  Düzenlenen Aile Yemekleri

Yaklaşık ayda bir kez ailelerimizin birinin evinde herkezin yiyecek ve içecek bir şeyler getirdiği davetler düzenliyoruz. Yemeklerimiz ailesinde eşcinsel, biseksüel ve  trans bireylerin olduğu herkese açıktır. Eşcinsel, biseksüel ve trans bireylerin katılım için açık oldukları bir aile üyesi ile (anne, baba, kardeş) birlikte gelmeleri beklenmektedir.

Katılım için lütfen 10:00-19:00 saatleri arasında 0 546 484 82 85 LİSTAG danışma hattını arayınız.

41 Comments on “SİZİNLE NASIL TANIŞABİLİRİZ?

 1. Merhabalar ben henüz 17 yaşındayım ve kendimi kadın gibi hissediyorum aileme eşcinsel olarak açıldım ve gerçekten çok zor günler geçirdim şu anda ailemle yaşıyorum ve her geçen gün daha da zorlaşıyor artık içimde ki kadın sessiz çığlıklarla sesini duyurmaya çalışıyor ama imkani yok ailem özellikle babam buna asla izin vermez zaten eşcinsel olduğumu öğrendikleri zamanda kimsenin öğrenmemesini istemişlerdi sizce üniversiteyi kazanıp kendi paramı kazanmaya başladıktan sonramı açılmalıyım ne yapmalıyım gerçekten çok zor zamanlardayım cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Merhaba,

   Genellikle gözlemlediğimiz şey, aile eğer sabit fikirli ve direnç gösteren bir aile ise aynı evde yaşarken çocuklar çok zorluk çekebiliyor. Dolayısıyla galiba kendi maddi bağımsızlığını kazandıktan sonra açılmak daha mantıklı bir zaman olabiliyor. Ama yine de en doğru zamanı sen bilirsin. Ailene bizden bahsedebilirsin, Benim Çocuğum belgeselimizi izlemek de onlara iyi gelebilir. Bir de Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği’nde uzman psikiyatr ve psikologlar eşliğinde tamamen ücretsiz olarak ailelerle yapılan dayanışma toplantlarımız oluyor her ay, Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir’de. Bunlardan birine gelebilirlerse açılma kısmı çok daha kolay geçecektir. Bununla ilgili bilgiyi 0 546 484 82 85 numaralı danışma hattımızdan alabilirsin, ailen de arayabilir bu numarayı, cevaplayan kişi bir annemiz olacaktır ve size yardımcı olacaktır.

   Umarım her şey gönlünce olur…

   Sevgiler,
   Başak

 2. Merhabalar. Küçük yaşta yaşadığım bir deneyimden dolayı şu an farklı duygular hissediyorum. Bunu kiminle paylaşabilirim? Anneme anlatamıyorum ama beni anne gibi dinleyebilecek birisini bulmalıyım yoksa bu benimle sonsuza kadar gidecek. Telefon numarasını aradığımızda kim çıkıyor karşımıza? Teşekkür ederim.

  • Merhaba

   Biz LGBTI’ilerin ebeveynlerine ve diger aile uyelerine destek oluyoruz.

   Siz dogrudan LGBTI derneklwrine ulasip akran destegi alabilirsiniz:

   Lambdaistanbul Danisma Hatti

   Tel:
   0549 490 90 72

   Danışma E-posta:
   danismalambdaistanbul.org

   Çalışma Saatleri:
   Cumartesi ve Pazar günleri 5 – 7 arası

 3. Anneme eşcinsel olduğumu söyledim ve beni kabul etmiyor bana (erkek) sevgili bulmaya çalışıyo.Doktora götürdü.Doktor hasta değil dedi ve başka doktora götürücek.Ne yapmalıyım yardımcı olun sizi arattırsam konuşur musunuz yardımcı olur musunuz?

  • Merhaba Buket,

   Elbette bizi ararsa karşısına çıkan annemiz kendisiyle konuşacaktır. Danışma hattımız: 0 546 484 82 85.

   Sevgiler,
   LİSTAG adına Başak

 4. Merhaba, ben annem ve üvey babamla yaşıyorum. Aile içinde zaten bana karşı daha önce yaptığım şeylerden dolayı tepki var. Bu yüzden anneme lezbiyen olduğumu nasıl açıklamam gerek bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhaba Tuana,

   Açıkçası bunun bir formülü yok. Dolayısıyla kendini açıklamaya en hazır hissettiğin zaman en doğrusu olacaktır. Belki öncesinde Benim Çocuğum belgeselimizi izletmek işini kolaylaştırabilir. Sonrasında ihtiyaç duyarsa 0 546 484 82 85 numaralı danışma hattımızı arayabilir annen. Bir de listag.org adresimizin Documents kısmından ilgili kitapçığımızın çıktısını annenin okumasını sağlaman da annenin bilgilenip rahatlamasını sağlayacaktır.

   Sevgiler,
   LİSTAG adına Başak

 5. Slm burdaki numaraya ulaşılamıyor yardımcı olursanız sevınırım

 6. Merhaba ailem dine düşkündür escinsel oldugumu soyledigimde hep önüme Allah katinda günah bu diyolar ve bu konudada cok kati davraniyolar bu konuda napabilirm onlara nasl cevap vermem gerekiyor nasil ikna edicem onlari ?

  • Merhaba Seylin,

   Cinsel yönelim, bir tercih değil yaradılıştır. Esasında birçok dindar aile de bu gerçeğin kabulüyle çocuklarının cinsel yönelimi ile ilgili bir sorun yaşamıyor. Dilersen annen 0 546 484 82 85 nolu LİSTAG Danışma Hattı’nı arayabilir ve telefona çıkacak annemiz de ona bilgi verip rahatlamasına yardımcı olabilir.

   Umarım bir an önce her şey yoluna girer🙂

   Sevgiler,

   Listag adına Başak

 7. Daha önce yazdım ama geri dönüş yapmadınız bir kere daha söylüyorum bakın çok zor durumdayım her gün eziyet gibi geliyor artık tahammül edemiyorum erkek bedeninde kadın olmaya çevrem evlilik dışı heteroseksüelliği bile hoş karşılamıyorken onlara nasıl açılabilirim evden kaçmaya kalksam gidecek yerim de yok hormon tedavisi ameliyat vs. karşılayacak param da yok lütfen yardım eli uzatın bana! (İnşallah okursunuz uzun oldu)

 8. Merhaba ben 18 yasında bi kızım annem kızlardan hoslandıgımı ogrenip bana lezbiyen kavramınk taktı ve benden bu konuda uzaklastı.Ozel nedenlerden dolayı anlamak istemiyor.Bu durumda bile bu kadar tepki gosterdiginden trans oldugumu soyleyemiyorum.Ne yapmam lazım?

  • Merhaba,

   Annene biraz zaman tanıman ve bu süre zarfında da bilgilenmesini sağlaman en güzel yol olacaktır. Sabırla yol göstereceğiz, hemen bir değişim görmektense zamanla kendini gösterecek bir değişim bekleyeceğiz.

   Öncelikle “Benim Çocuğum” belgeselimizi izletebilirsin. Belgeselimizde çocukları, gey, lezbiyen ve trans olan ailelerimiz deneyimlerini anlatıyorlar. İlk duydukları ya da sezdikleri anda neler hissettiklerini ve duygusal olarak hangi aşamalardan geçtiklerini paylaşıyorlar. En sonunda görüyoruz ki ailelerimizin hepsi, senin annenin şu anki durumuna benzer psikolojik durumlardan geçtikleri halde bilgilendikten ve başka ailelerle bir araya gelip yalnız olmadıklarını gördükten sonra kabul sürecine geçip, evlatlarını olduğu gibi benimsiyorlar. Annen için önemli bir materyal olacaktır. Filmimizi D&R’lardan veya http://www.benimcocugumbelgeseli.com adresinde sayfanın sağ tarafında bulunan filmi izle linkinden edinebilirsin. Sonrasında ise danışma hattımızı aramaya ikna edersen, telefonu açan annemiz kendisini gerekli yerlere yönlendirecek ve daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte listag.org adresinden dokümanlar sekmesine tıklayıp, oradan “ilk adım” ve “ben bir transeksüel annesiyim” kitapçığımızı indirip çıktısını alarak ortalarda bir yere bırakabilirsin, sen evde yokken bu kitapçıkları okuyacaktır.

   Her ihtimale karşı, danışma hattımızın numarasını da paylaşayım: 0 546 484 82 85

   Merak etme, sevgi her engeli aşar, her şey yoluna girecek buna inan🙂

   Sevgiler,

   Listag adına Başak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: