LİSTAG/ LGBTT Aileleri İstanbul Grubu

“Benim Çocuğum”‘u onlinefilm.org adresinden online olarak satın alıp, indirebilirsiniz… İndirmek için http://onlinefilm.org/de_DE/film/59254. Film Türkçe, altyazıları İngilizcedir.

You can buy and download “My Child” on onlinefilm.org. Click the link http://onlinefilm.org/de_DE/film/59254 to download. The movie is available in Turkish with subtitles in English.

Vous pouvez acheter et télécharger le documentaire “Mon Enfant” sur onlinefilm.org. Pour télécharger, cliquez le lien: http://onlinefilm.org/de_DE/film/59254. Le film est disponible en Turc et sous-titré en Anglais.

“Benim Çocuğum” fragmanı:

Sesimize Kulak Verin!

23 Eylül 2010 tarihinde Açık Radyo’da “Hikayenin Kadın Hali” programında LİSTAG’in Turkiye’ye genişlemesi ile ilgili olarak Ayşe Gül Altınay’la yaptığımız söyleşiye ulaşmak için aşağıdaki kutucuğa tıklayınız.

26 Şubat 2009 tarihinde Açık Radyo’da “Hikayenin Kadın Hali” programında Ayşe Gül Altınay’la yaptığımız söyleşinin kaydına da aşağıdaki kutucuktan ulaşabilirsiniz.

(Ilk 5 dakika 40 saniyesi müzik kaydıdır!)

♦♦♦

Haftalık düzenli toplantılarla bir araya gelen LGBTT Aileleri İstanbul Grubu öncelikli olarak çocuklarının, kardeşlerinin veya akrabalarının eşcinsel, biseksüel, travesti, transseksüel olduğunu öğrenen bireylere yönelik bir kitapçık hazırlamaya girişmiştir. Eşcinsel ve biseksuel bireylerin aileleri ve arkadaşları için hazırladığımız kitapçığa sağdaki sütundan ve yukarıdaki “Dokümanlar” sayfasından ulaşabilirsiniz. Travesti ve transseksüel bireylerin aileleri ve arkadaşlarına yönelik kitapçığımızı da “Ben bir Transseksüel” adıyla yakın zamanda tamamladık, onu da aynı sütunda ve yine “Dokümanlar” sayfasında bulabilirsiniz.

Onur Haftası Yürüyüşü, Haziran 2008, Istanbul

Onur Haftası Yürüyüşü, Haziran 2008, Istanbul

Başlangıçta sadece bir gönüllü annenin ve konuyla ilgilenen Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği üyelerinin katılımıyla gerçeklesen haftalık toplantılara daha sonra yeni anneler, babalar ve kardeşler eklenmiştir. İlk toplantının yapıldığı 28 Ocak 2008 tarihinden bugüne kadar ayda bir kez eşcinsel, biseksüel, travesti, transseksüel bireylerin ve ailelerinin ev ortamında yemek pişirerek kaynaştığı yemekli toplantılar gerçekleştirilmektedir.

Aile üyelerinden birinin eşcinsel, biseksüel, travesti, transseksüel olduğunu öğrenen ve bu konuda konuşmaya açık olan bireylerin (anneler, babalar, kardeşler vs) bir araya getirildiği bu buluşmalar gelenlere konu hakkında konuşabilme ve deneyimlerini paylaşabilme fırsatı verirken, aileler arasında sıcak ve yakin ilişkilerin kurulmasına da yardımcı olmaktadır. Diğer yandan, ailelerine yeni açılmış veya açılmayı düşünen eşcinsel, biseksüel, travesti, transseksüel bireyler de bu buluşmalar sayesinde başkalarının anneleri veya babaları ile konuşabilme şansı elde etmektedir.

Family Matters Konferansi, Haziran 2008, Floransa

Family Matters Konferansi, Haziran 2008, Floransa

20-21 Haziran 2008 tarihlerinde grubumuzdan iki anneyle gittiğimiz İtalya’nın Floransa kentinde düzenlenen ve Avrupa çapında diğer ebeveyn örgütlerini bir araya getiren “Family Matters; Supporting families to prevent violance against gay and lesbian youths” adlı toplantıda hem diğer örgütlerin tecrübelerinden faydalanma şansı bulduk hem de gelecekte yapabileceklerimiz için hep birlikte daha da heyecanlandık.

Özellikle, İtalya’da faaliyet gösteren AGEDO adli ebeveyn örgütünün çocukları eşcinsel olan ebeveynler arasında bir psikologun/ psikiyatrın “kılavuzluğunda” gerçekleştirdiği ve katılanların tecrübelerini aktardığı “açılma” toplantıları çok dikkatimizi çekti ve benzer bir çalışmayı katılımcılarının sayısı giderek artan grubumuzda düzenli olarak (örneğin; ayda bir) gerçekleştirmenin olanaklarını aramaya başladık.

Ankara

4.Uluslararasi Homofobi Karsiti Bulusma, Mayis 2009, Ankara

CETAD‘dan (Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Dernegi) uzman ve gönüllü psikiyatrlar bu arayışımıza cevap verdiler ve ilkini 11 Ekim tarihinde CETAD’da gerçekleştirdiğimiz buluşmaya katılan anneler ve babalar Biyolojik Cinsiyet – Cinsel Kimlik – Cinsel Yönelim- Cinsel Rol ve Davranış – Toplumsal Cinsiyet gibi kavramlar üzerine konuşma ve tartışma fırsatı buldular. İstanbul’da CETAD toplantılarımız her ayin ilk Perşembesi devam etmektedir!

Mayıs 2009’da içimizden iki anne ve bir babanın katılımıyla Ankara’da 4. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma etkinlikleri çerçevesinde Kaos Genç tarafından düzenlenen LGBTT Gençler Ailelerle Buluşuyor etkinliğinde konuşma yaptık. Amacımız Türkiye’nin bir çok ilinde benzer söyleşilerle çok daha fazla aileye ulaşmaktır.

BEFAH Toplantisi, Mayis 2009, Stuttgart

BEFAH Toplantisi, Mayis 2009, Stuttgart

Ayni tarihlerde iki annemiz Almanya’daki eşcinsel ailelerinin oluşturduğu bir örgüt olan BEFAH e.V. (Bundesverband der Eltern, Freunde und Angehorigen von Homosexuellen) tarafından düzenlenen ulusal çaptaki toplantıya davet edildik ve özellikle Almanya’da yasayan Türkiye kökenli ailelere ulaşmanın yolları üzerinde geleceğe yönelik projeler düşündük.

Haziran 2009’da 17. Onur Haftası etkinlikleri kapsamında “YENİDEN DOĞAN AİLELER – Eşcinsel aileleri konuşuyor” / “2 Volte Genitori – Parlano i genitori di lesbiche e gay” başlıklı filmin Türkiye’de ilk gösterimini 27 Haziran Cumartesi günü Pera Müzesi’nde gerçekleştirdik. İtalya’da faaliyet gösteren AGEDO adli eşcinsel bireylerin ailelerinden bir grup ebeveynle yapılan bu belgesel film ardından yönetmen Claudio Cipelletti ile kısa bir söyleşi ve filmde oynayan ebeveynlerden Gianfranca Saracino ve eşi Giacinto Rapino’nun ve LİSTAG annelerinin de katılımıyla aile deneyimlerini ortaya koyan “Açılmanın Öteki Yüzü” adli bir panel düzenledik.

Istanbul Pride / Onur Yürüyüşü 2009

28 Haziran 2009 Pazar günü ise LİSTAG olarak 2.defa katıldığımız Onur Yürüyüşü’nde LGBTT çocuklarımızla, kardeşlerimizle, akrabalarımızla birlikte olduk ve ellerimizde “Annenim Yanındayım”, “Babanım Yanındayım”, “Kardeşinim Yanındayım” başlıklı dövizler taşıdık. 2009 Onur Yürüyüşü hakkında kapsamlı bir yazı okumak isterseniz, Uykusuz dergisinden Baris Uygur’un yazisini özellikle tavsiye ederiz. Yürüyüşle ilgili olarak LİSTAG üyelerinin gözlemlerine ve yorumlarına ise sağdaki yazarlar kısmından ulaşabilirsiniz.

Eskişehir Mayıs 2010

Bize zaman zaman gerek internet üzerinden, gerek telefonla Türkiye’nin diğer illerinden ulaşan ailelerin varlığı ve yurtdışındaki ebeveyn örgütlerinin kendi ülkelerinin tamamına yayılmış hali bizi de Türkiye geneline açılmaya teşvik etti. 2009 yılından itibaren hedeflemeye başladığımız bu amacımıza Heinrich Böll Derneği ve Açık Toplum Vakfı maddi olarak cevap verdi ve “Lambdaistanbul Aile Grubu’nun Türkiye’ye Açılma Projesi” adını verdiğimiz çalışmamıza Nisan 2010 ayından itibaren başladık. Amacımız öncelikle Türkiye genelinde LGBTT derneklerinin veya oluşumlarının olduğu illerden (Ankara, Eskişehir, İzmir ve Diyarbakır) başlayarak yeni LİSTAG’ların tohumlarını atmak. Bu amaçla söz konusu illerden ulaştığımız gönüllü CETAD psikiyatrlarını önce İstanbul’da düzenlediğimiz “LGBTT bireylerin aileleriyle nasıl çalışılır?” başlıklı özel bir eğitimle bir araya getirdik, bundan sonra da bu illere grup olarak yaptığımız ziyaretlerle hem yerel ailelerle tanışmaya hem de onları birlikte çalışabilecekleri psikiyatrlarla bir araya getirmeye başladık. Şu anda CETAD (Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği) terapistleri Ankara, Eskişehir, İstanbul ve İzmir’de düzenli olarak bilgilendirme ve destek toplantıları yapmaktadır. Toplantılara katılım ücretsizdir. Bulunduğunuz veya size en yakın ildeki toplantı gününü ve yerini öğrenmek için yukarıdaki mönüde TOPLANTILAR sayfasını ziyaret ediniz.

2010 Onur Haftası

Onur Haftası 2010

2010 Onur Haftası içersinde gerçekleştirilen etkinliklerden biri de LİSTAG’ın düzenlediği “Prayers for Bobby” filminin gösterimi ardından da Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya’daki ebeveyn örgütlerinden (ülke sırasıyla: BEFAH, FFLAG, AMPGYL ve AGEDO) gelen en az birer temsilciyle ve LİSTAG aileleriyle birlikte yaptığımız “Farklı ülkeler, farklı deneyimler; LGBTT bireylerin aileleri konuşuyor” isimli söyleşiydi. Hep birlikte yerel deneyimlerimizi, kültürel ve yasal benzerliklerimizi, farklılıklarımızı konuştuk ardından da gelecekte aramızda kurabileceğimiz dayanışma ağının temellerini atmaya çalıştık. 27 Haziran 2010 Pazartesi günü 3000’den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşen Onur Haftası Yürüyüşü’nde ise LİSTAG’ın katılımı da önceki iki seneye göre daha fazla, dövizlerimizde yazanlar ise çok daha cesurdu. “Benim çocuğum eşcinsel” veya “Ben bir transseksüel annesiyim” yazan dövizlerimiz yaklaşık 3 seneye yaklaşan birlikteliğimizde hem kendimizin hem de dilimizin nasıl değiştiğini içtenlikle ortaya koyuyordu.

2010 Onur Yürüyüşü

2011 Nisan ayına ulaştığımızda ise grubumuzun Türkiye geneline açılma projesini tamamlamış, Ankara, Eskişehir ve İzmir’de tanıştığımız aileleri İstanbul’da bir değerlendirme toplantısında bir araya getirmeyi başarmıştık. Ankara’daki ailelerin Gökkuşağı Aile Grubu adı altında düzenli olarak toplantılar almaya başladığını öğrenmek ise hepimizi çok sevindirdi. Ankara’daki ailelerin Facebook sayfasina buradan ulaşabilirsiniz.

2011 baharı ve yaz başı LİSTAG için oldukça yoğun geçti; önce 16-21 Nisan tarihleri arasında İtalyan ebevyn örgütü AGEDO Palermo’nun Sicilya adasında düzenlediği “United Towards Change/Volunteers Againts Homophobia” adlı seminere grubumuzdan üç anne ve bir babayla beraber katıldık. İngiltere ve İtalya’daki ebeveynlerin, Bulgaristan, Polonya, Portekiz ve Romanya’lı gençlerin katılımıyla gerçekleşen seminerde gençlerin cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimden dolayı karşılaştıkları şiddet, dışlama ve ayrımcılıkla savaşmak ve bunları önlemek için stratejiler geliştirmeye çalıştık.

EuroPride 2011 / Roma

26-27 Mayıs 2011 tarihlerinde Atina’da ILGA Avrupa tarafından düzenlenen Akdeniz Dayanışma ve İletişim Ağı toplantısına katıldıktan hemen sonra, 4-5 Haziran tarihlerinde İspanyol ebeveyn örgütü AMPGYL’in davetiyle Barcelona’da düzenlenen 2011 yıllık kongresine iki anneyle, 11 Haziran tarihinde ise AGEDO’nun davetiyle Roma’da düzenlenen EuroPride yürüyüşüne grubumuzdan dört ebeveynle katıldık. Avrupa çapında her yıl başka bir şehirde düzenlenen bu büyük yürüyüşe katılmak hepimiz için çok heyecan verici bir deneyimdi.

2011’de 19.su düzenlenen Onur Haftası etkinliklerinin teması “tabular”dı ve biz de LİSTAG olarak İngiltere / FFLAG, İtalya / AGEDO, Malta / Drachma Parents’ Group’tan misafirlerimizin de katılımıyla 26 Haziran tarihinde aile içinde cinsellikle ilgili tabuların konuşuldu bir söyleşi düzenledik. 27 Haziran’da düzenlenen Onur Haftası Yürüyüşü’nde LİSTAG en öndeydi. BDP ve CHP milletvekillerinin de katılımıyla çok coşkulu bir yürüyüş yaşadık. LİSTAG’in politik düzlemde bir araya gelmekte zorlanan grupları aynı pankart arkasında birleştirebilmesi hepimize yeni umutlar verdi.

2011 Onur Haftası Yürüyüşü / İstanbul

Sesimizi meclise ve milletvekilerine duyurma çabamız 2012’de devam etti. LİSTAG üyeleri Pınar Özer ile Şule Ceylan SPoD (Sosyal Poltikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği) üyeleri ile birlikte 25-27 Haziran tarihleri arasında TBMM’yi ziyaret ettiler ve tüm partilerden milletvekilleri ile görüşüp basın açıklaması yaptılar.

SPoD ve LİSTAG Heyeti TBMM’de

SPoD ve LİSTAG Heyeti TBMM’de

1 Temmuz 2012 Onur Haftası Yürüşünde bir araya geldiğimizde çok daha çoşkulu bir katılımla LİSTAG pankartı ardında hep beraber tekrar buluştuk. Hemen ardından da İngiltere’deki FFLAG (Families and Friends of Lesbians and Gays) örgütünün davetlisi olarak bu yıl Londra’da düzenlenen Dünya Onur Yürüyüşü’ne katıldık.

2012 İstanbul Onur Haftası Yürüyüşü

2012 İstanbul Onur Haftası Yürüyüşü

2012 Dünya Onur Yürüyüşü - Londra

2012 Dünya Onur Yürüyüşü – Londra

Eylül 2012’de Ululuslarası Hrant Dink Ödül Toreninin “Işıklar”ından biri seçildik. Bir çok oluşum ve hareketle birlikte böylesine önemli bir ismin ve ödülünün ışıklarından biri olduğumuz için onur duyuyoruz.

Sizin de çocuğunuz, kardeşiniz veya başka bir akrabanız eşcinsel, biseksüel, travesti veya transseksüel ise ve bizimle buluşmak isterseniz, biz, Cumartesi günleri 14:00’da kendi aramızda, ayda bir kez de CETAD’da uzman psikiyatrlar eşliğinde toplanıyor, konuşuyoruz…

Siz yoksanız bir eksiğiz!

LİSTAG (LGBTT Aileleri İstanbul Grubu)

https://listag.wordpress.com

LİSTAG Danışma Hattı’nı ( 0 546 484 82 85) arayarak
buluşma yerimizi ve saatini öğrenebilir
veya

contactlistag@gmail.com

adresine e-posta göndererek bizimle doğrudan temas kurabilirsiniz.

158 Comments on “LİSTAG/ LGBTT Aileleri İstanbul Grubu

 1. 22/02/2014 tarihinde yalova’daki buluşmada bulundum. Bu konuda çok geç bilgilenip bu durumdaki bireyleri ve ailelerini anlama konusunda geç kaldığım için ve o gün yapılan film gösterimine bedava film diye düşünüp gelen tamamını izleme nezaketinde ve tahammülünde bulunamayan sığ görüşlü insanlar adına çok özür dilerim. Böyle geri zihniyetler karşısındaki cesaretinize ve dayanışmanıza hayran olmamak mümkün değil. Bir tabu olan bu konuda yeni bilgilenmiş ve herkesin birbirini anlamaya çalışması gerektiğine inanan biri olarak ( affınıza sığınarak ) bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Bu tip toplantılarda veya görüşmelerde sorulan soruları yadırgamadan ( biliyorum şimdiye kadar büyük bir sabırla ve zorluklarla bu noktalara geldiniz ), soğukkanlılıkla yanıtlarsanız bence tabular daha kolay yıkılacaktır. Biliyorsunuz ki bizler bırakın eşcilselliği cinselliğe karşı çok bilgisiz, korkulacak birşeymiş gibi bakan, bu kültürle büyütülen insanlarız; dolayısıyla sorulan soruların saçmalığını ben şimdi anlıyorum ama çoğundan anlamasını bekleyemeyiz. Mümkün mertebe daha sakin olmak gerektiğine inanıyorum. Biliyorum, şimdiye kadar sabır ve tahammül gösteren hep biz olduk diyorsunuz ama maalesef benim gibi bilgilenmek ve anlamak için geç kalmışlar için durum böyle. Göstermiş olduğunuz cesaretten, çocuklarınızı her koşulda seviyor, onlara destek veriyor olmanızdan dolayı siz ebeveynleri, vermiş oldukları bilimsel destekten dolayı psikolog ve psikiyatristlerimizi ve tabiki bu zorlu yolda asıl eziyet gören LGBTT bireyleri kutluyor sevgiyle kucaklıyorum.

 2. Muhteşem olmuş “benim çocuğum”. Umarım onu sahip olduğu biyolojik kimliğe vurgu yapmadan ve yönlendirmeden büyütebilirim. Dayanışmayla…Dilinize, emeğinize sağlık. Harikasınız.

 3. Muhteşem olmuş ” Benim çocuğum”. 1 ay sonra çocuğum olacak umarım onu sahip olduğu biyolojik cinsiyetine vurgu yapmadan ve yönlendirmeden büyütebilirim…Dayanışmayla…

 4. Merhaba :
  Ben Ankara’dan Doğukan Sizden Bir İsteğim olacak ben anneme açıldım 1 ay falan oluyor ve tahmin ettiğim gibi bir tepki almadım benı çok normal karşıladı ama tabi her ebeveyn’in verdiği tepkiyide ağlayarak verdi tek istegim annemin eşcinsellik hakkında doğru bilgiler öğrenmesini istiyorum ankarada olan eşcinsel birey aileleri ile tanıştırıp konuşturmak istiyorum ben nekadar anlatsamda beni anlamak istemiyor bana yardımcı olursanız çok ama çok mutlu olurum…. sevgiler.

  • Merhaba
   Ankara’daki Gokkusagi Aile Grubu’nu arayabilirsiniz: 0 537 461 88 08
   Selamlar
   Metehan

 5. Ben Tokatta oturuyorum ailem beni psikoloja gönderiyor..
  Henüz 17 yaşındayım.Bu yıl onlara erkek olmak istediğimi söyledim..
  Lütfen biri aileme bunun herkesin başına gelebileceği bir durum olduğunu anlatsın..

 6. 65 yaşında emekli eğitimciyim .Hiç çocuğum olmadı ama yüzlerce çocuğun annesi oldum .Böyle bir çocuğum olsaydı nasıl tepki verirdim hiç bilemiyorum ama tüm annelerin ,yavrusunu olduğu gibi kabul etmesi gerektiğine inanıyorum ..Farklı cinsel yönelimi olan insanların da çok başarılı olduğunu görüyorum .ve başarı toplumda kabul görmeyi getiriyor ..Hepinizin başarı haberlerini duymak istiyorum .

 7. Ben birileriyle konusmalıyım bu konular hakkında ben bı kadınım ama erkek gıbı hıssedıyorum ve artık cekılmez oldu dayanamıyorum yıllardır bılen bırılerıyle konusmalıyım lutfen yardımcı olun…

 8. ben Italya’da yaşıyorum ve burada insanlar birbilerini insan olduğu içiön seviyor, ve eşcinseller gibi farklı insanları da olduğu gibi kabulleniyor. Umarım bir gün Türkiye’de bu aşamanın çok daha ilerisine gelir, ve eminim ki o gün herkes çok daha mutlu olur.

 9. siteye koyduğunuz danışma hattını aradım ama telefon kapalıydı acaba size ulaşabileceğim bir numara var mı ?

  • Lutfen vaz gecmeyin tekrar arayin, yogun bir donemden gectik duymamis veya musait olmamis olabilirler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: