17973915_1930903410487646_21338392775087553_o

LİSTAG, eşcinsel, biseksüel, trans, interseks aileleri – ağırlıklı olarak anne ve babalarından – ve yakınlarından oluşan bir sivil toplum grubudur.

Bizler çocuklarının, yakınlarının  LGBTİ+ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks) olması dolayısıyla yaşadıkları zorlukları ve deneyimlerini paylaşma ihtiyacı duyan aileler olarak birbirimize destek olmaya çalışıyoruz.

Kimimiz çocuğumuzun, kimimiz kardeşimizin cinsel yöneliminin ve/veya cinsiyet kimliğinin bildiğimizden farklı olduğunu öğrendik. Çocuklarımız, aile yakınlarımız bize açıldıklarında önce şok olduk, inkar ettik. Sonra bu durumun sebebini merak ettik:

Bu hormonal, genetik ya da ruhsal bir bozukluk mu?
Geçici bir ergenlik problemi mi yaşıyor?
Bu bir hastalık mı?
Bunu tercih mi ediyor? Neden tercih ediyor?
Arkadaşlarının etkisiyle mi böyle oldu?
Anne ya da baba olarak ihmalkar ebeveynler miydik?
Küçükken birisinin tacizine mi maruz kaldı ya da başına kötü bir şey mi geldi?
Onu yetiştirirken hata mı yaptık?

Bunlar gibi sayısız soruyu ister istemez kendimize sorduk. Ama bu sorularımıza kendi kendimize cevap bulmamız çok zordu. Bir araya gelip konuşarak, birbirimizden ve uzmanlardan destek alarak bilgilendikçe, sorularımıza cevaplar bulduk. Öğrendik ve güçlendik. El alem ne der korkusunu ve endişesini zamanla aşıp çocuklarımızı koşulsuz sevmeyi başardık. Çocuklarımızın aile içinde ve toplumda mutlu ve saygı gören insanlar olabilmeleri için onlardan beklediklerimizden çoğunun onların iyiliği için değil; bazen bizim, çoğu zaman ise akrabalar, komşular veya toplumsal çevremizin beklentilerini karşılamak için olduğunu anlamaya başladık. Ama en önemlisi onlar üzerindeki baskıları fark ettikçe, kendi üzerimizdeki baskıları da fark ettik. Anladık ki mücadelemiz sadece çocuklarımız için değil aynı zamanda kendi özgürlüğümüz ve mutluluğumuz için de olmalı.

Neler yapıyoruz, nasıl çalışıyoruz?

Öncelikle deneyimlerimizi paylaşmak amacıyla kitapçıklar hazırladık. Kitapçıklarımıza hem internet sitemizden hem bizimle doğrudan temas kurarak ya da İstanbul, Ankara ve İzmir’deki LGBTİ+ sivil toplum oluşumlarından ulaşabilirsiniz.

2013 yılından beri “Benim Çocuğum” belgeselimizle her fırsatta üniversitelerde, sivil toplumda ve özel sektörde hem yurt icinde  hem de yurt dışında gösterimlere katiliyoruz.

Çalışmalarımız sırasında üç farklı toplantı yapıyoruz:

1- CETAD Uzmanlarıyla Düzenlenen Aylık Toplantılar

Istanbul’da CETAD’dan (Cinsel Egitim Tedavi ve Araştırma Deneği) gönüllü psikiyatrların ve psikologların desteğiyle her ayın ilk haftası Perşembe akşamı 17.30’da İstanbul / Şişli’de CETAD merkezinde bilgilendirme ve paylaşım toplantıları düzenliyoruz. Toplantılarımız sadece ailesinde eşcinsel, biseksüel, trans veya interseks olduğunu öğrenen bireylere açıktır ve ücretsizdir. Ankara ve İzmir Aile Grupları da CETAD eğitimi almış uzmanlar eşliğinde toplantılar düzenlenmektedir. Hem İstanbul’daki toplantıya katılım için hem de diğer illerdeki toplantıların yerini ve zamanını teyit etmek için lütfen bizi arayınız:

İSTANBUL

Her ayın ilk Perşembe günü 17:30’da Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği’nde

Katılım için lütfen 0 546 484 82 85 nolu LİSTAG Danışma Hattı’nı arayınız.

ANKARA

Her ayın ilk Salı günü 18:00’da Türkiye Psikiyatri Derneği Ankara Genel Merkezi’nde

Katılım için lütfen 0 537 461 88 08 nolu Gökkuşağı Aile Grubu Danışma Hattı’nı arayınız.

İZMİR

Her ayın ilk Perşembe günü 17:00’da Türkiye Psikiyatri Derneği İzmir Şubesi’nde

Katılım için lütfen 0 538 683 46 72 nolu Izmir Aile Grubu Danışma Hattı’nı arayınız.

2- Haftalık Planlama Toplantıları

Grubumuz her cumartesi günü, haftalık çalışma programını oluşturmak için bir araya geliyor. Bu toplantılarda hem birbirimizle deneyimlerimizi konuşuyor hem de bizimle yeni iletişime geçmiş ebeveynlerle tanışıyoruz.

3- Aile Yemekleri

Ayda bir kez de içimizden birinin evinde çocuklarımız ve yakınlarımızla beraber yemekli davetler düzenliyoruz. Bu yemeklerde yaşadığımız sıkıntıları paylaşırken; çocuklarımızın durumu dolayısıyla yargılanmayacağımızı bilmenin güveniyle, hep birlikte iyi vakit geçiriyoruz. Hepimizin evde hazırlayıp getirdiklerimizle, yaptığımız ücretsiz davetlerimizin tarihini ve yerini öğrenmek için de bizi arayabilirsiniz.

Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği farklılığından doğan ön yargıları kırmak, ayrımcılıklara karşı insanları doğru bilgilendirmek amacıyla her fırsatta sesimizi duyurmaya, görünürlüğümüzü arttırmaya ve farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Ayrımcılık konusunda çalışmalar yapan sivil toplum oluşumlarının davetlerine ve eğitim faaliyetlerine katılıyor, medyadan gelen bilgi taleplerine düzenli olarak cevap veriyoruz. Şimdiye kadar medyada çıkan röportajlarımızı ve kendi yazılarımızı internet sitemizden okuyabilirsiniz.

Ancak çalışmalarımıza katılmanız sizin de medyada görünmeniz ya da topluluk önüne çıkmanızı gerektirmiyor. Çünkü biliyoruz ki herkesin koşulları farklıdır.

LİSTAG olarak bir araya geldiğimiz 2008 Ocak ayından bugüne kadar yurtdışındaki ebeveyn örgütleri ile yakın temasta ve dayanışma içinde olduğumuz gibi aynı zamanda hem yurt içinde hem yurtdışında LGBTT çocuklarımızın düzenlediği etkinliklere ve Onur Yürüyüşlerine katılmaya devam ediyoruz.

BİZ KİMİZ, NELER YAPIYORUZ?” için 47 yorum

 1. Merhabalar
  İki gün önce kızım odasında telefonda ağlatarak brisiyke tartıştığını duydum.odaya girdim ne olduğunu sordum ve bana anlatmaya başladı. biseksüel olduğunu öğrendim. Bazı hissettiğim şeyler vardı ama hangi anne kondurur ki evladına. Tabi bunu derken bu konuda geleneksel olmadığımı cinsel kimliklere her zaman fobik olarak yaklaşmadığımı belirtmek isterim. Ama işte böyle bir gerçeği çok yakınımda hissetmek beni inanılmaz yıktı. Tek kelime ile:( her zaman yanında olduğumu çok sevdiğimi söyledim çok rahatladı açıldığı için.
  İki gündür Kocaman bir boşluk içindeyim ve ne yapacağımı bilemiyorum.

   1. LISTAG Danisma Hattimizi aramak ister misiniz? Hattimiza sizin gibi bir cocugugu olan bir annemiz bakiyor, onunla rahatlikla konusabilirsiniz
    0 546 484 82 85
    Sevgiler
    Metehan
    LISTAG

   2. Nasıl kelimelere dökeceğim bilmiyorum ama arayacağım. Çok ihtiyacım var

 2. Merhaba benim oglum 8 yasinda aslinda 3 yasinda beri kiz eysalarindan hoslaniyor Barbie, elbise ….. ve ben herzaman izin biraktim oynamasina.
  ben anne olarak biliyorum benim oglum trans cocuk oldunu ve suan yurdisinda kaliyoruz ve burda trans üzere uzmana gidiyoruz.

  Esim tam kabulenmiyor kesin bir cösüm var diye istanbula gideceyiz orda bir doktor yada uzman bize tavsiye ederseniz cok meun olurum.
  esimin bunu diyor biz bir karar aliriz cocum icin ne iyize onu yapariz ama ilerde cocumuz bisman olasin diye korkuyor.

  1. Malesef bende gayim 18 yasindayim vanli ve kürt ailenin cocuguyum buraya tedaviye getirdiler aslinda tedavi diye bisey yok cunku duygular allah tarafindan gelen biseydir bu bi secim degildir bunu bana doktorumda soyledi ailemdee sadece kendi hal ve hareklerine dikkat edebilir nasil kötü koku gelince tiksiniyoruz ama degistiremiyoruz kendimizi buda oyle bisey oglunuza daha genis aciyla bakin ailem beni ölümle tehtid ediyor lutfen allah rizasi icin oglunuza sahip cikin dislamayin okusun hayatini kursun destek cikin.

   1. Merhaba, izmir için kayıtlı olan numaranız ile iletişim kuramıyorum başka bir numaraya yönlemdirmeniz mümkün mü? Biraz acil bir durum, desteğinize ihtiyacım var

 3. Merhabalar ben Ela. Ben 17 yaşımdayım ve biseksüel olduğumu düşünüyorum. Belki uzman biriyle konuşmam gerekir diye düşünüyorum çünkü kafamda soru işaretleri var ama biseksüel olduğumdan %90 eminim . Benden yaşça büyük ve tanıdığım bir kadından çok hoşlanıyorum . Bu konuda ailemden beni anlayacağını düşündüğüm için sadece abimle konuşabildim. Ters tepki almadım ama inanmak istemedi , geçici bir durum olabileceğini ve duygusal boşlukta olduğumdan dolayı yanlış düşünmüş olabileceğimi söyledi. Ben yeterince kendimi anlatamadım . Her ne kadar yapmak istediği bu olmasa da onunla konuşmak bana kırıcı geldi ve daha fazla uzatmak istemeden konuyu kapattım ve bir daha açmadım . Kafam karışık . Kendimi anlatmaya ihtiyacım var . “Benim Çocuğum” belgeselini izledikten sonra sizin gibi insanlarla , anne babalarla tanışmayı çok istedim. İstanbul’da yaşıyorum . Şişli yazdığını gördüm ama nerede sizi bulabilirim bilmiyorum . Belki anne babaların toplandığı bir yer ama ben bir gün tek başıma gelmeyi istiyorum . Sizlerle sohbet etmeye ve sıcaklığınızı hissetmeye ihtiyacım var . Nereden ulaşabilirim ?

 4. 27 yaşındyım kendimi bildim bileli erkek gbi hissedyrum.bedenn başka ruh başka..küçükken anlam veremezdim sonraları din günah çevre etraf kendime bile hiç itiraf edemedim kendime bile çaktırmamaya çalştum.. daha yeni yeni bu yaşta kendime itiraf edebilyrum..yeni yeni araştıramaya başlyrum ben neyim kimim die.trans oldugumu bile daha az önce izledigim ‘benim çocugum ‘ filminzdn izledim..dünyalarca anlatmak istedigim şey var sizlere paylşmak konuşmak istedigim…ama olmuyo olmıycakta..ben dogdugumdn beri bi maskeyle yaşıyorum en sevdiklerme bile oynuyorum çnkü mecburum çünkü günah çünkü ayıp…çünkü çünkü olmaz işte.ben sizlerin içindeyim kiminizin kardesi kiminizin en yakın dostu ama hiç biriniz gerçek beni tanımıyosunuz..gözlerinizin içine bakıyorum hergün ama görmüyosunuz…ben gözlerinizin içine baka baka ölüyorum fark etmiyosunuz…

 5. Merhabalar 5,5 yaşında oğlumun kiz kıyafetleri,oyuncaklarına ilgisi var.zaten çok hareketli bir çocuk değil. kiz arkadaşları çoğunlukta. oğlumla konuşmak istedim ,bana net cevaplar vermedi ve konuyu değiştirdi. bana herşeyi anlatmasını ,annesi olduğumu söyledim yine de konuşmak istemedi. kendine super kahramanli kıyafetler seçiyor ancak bana sanki kamufle gibi geliyor. okulda ona mavi minder kalmazsa arkadaşlarının onunla dalga geçtiklerini söyledi. çocuğum bu yaşta duygularını bu denli bastirabilir mi ? yaşayan birilerinden fikir almak istiyorum.

 6. 6 yasinda oglum var 3 yasindan itibaren bir kiz gibi kiz olmadiginin farkinda ama bebekle oynamak istiyor topuklu ayak.ozentisi var …krestende cagirdilar yardim alin dediler orda devamli kizlarin kiyafetlerini tacini sacini inceliyormus .ogluma cok uzuluyorum mutlu olsun istiyorum ama oje surup etek de giydiremem.yardim alabilecegim ankaradan dr.ismi onerirseniz sevinirim

   1. benim çocuğum da ayni yaşta ve aynı : ( . simdi duygularını bastırmaya çalışıyor. okulda mavi minder almazsam arkadaşlarım dalga geçer diyor.önceden cok sevdigi çiçekli beslanma kutusunu artik kullanmak istemiyor. arkadaşlarım dalga geçer diyor. bu yasta bir çocuk duygularını bastirabilir mi ?

   2. Yardım istiyorum
    Size nasıl ukasabilirim
    Tel 5350444451

  1. Öncelikle merhaba oğlunuz gey diyemezsiniz bu durumda ileride gerçekten öyleyse söyler ama üzülecek birşey yok çocugunuz böyle mutlu şunu eklemek isterim oyuncakların cinsiyeti yoktur oğlunuzu o (ADAM) kalıplarına zorla sıkııştırmayın mesela ben bir erkeğim ve makyaj yapmayı seviyorum ama bu benim kadın olduğum anlamına gelmiyor evet küçüklükten beri ayrım yapıldı bu kız şeyi bu oğlan şeyi empoze olduğu için farklı algılayabiliriz ama inanın oğlunuz mükemmel o daha çok saf bırakın onu kalıplara sokmayın eğer içinde kadınlık varsa ilerde söyler ama sanmırumda sadece oyun oynuyor ve eğleniyor bırakın istediği gibi yaşasın onu öyle sevin lütfen… Umarım size ilham kaynağı olabilmişimdir.

 7. 6 yasinda oglum var 3 yasindan itibaren bir kiz gibi kiz olmadiginin farkinda ama bebekle oynamak istiyor topuklu ayak.ozentisi var …krestende cagirdilar yardim alin dediler orda devamli kizlarin kiyafetlerini tacini sacini inceliyormus .ogluma cok uzuluyorum mutlu olsun istiyorum ama oje surup etek de giydiremem.yardim alabilecegim ankaradan dr.ismi onerirseniz sevinirim

  1. Merhaba Berkay,

   Maalesef söyle ya da söyleme demek bize düşmez. Bunun kararını sen vermelisin. Ancak söylemeye karar verdiğinde nasıl bir yol izlemen gerektiği ile ilgili tavsiyeler verebiliriz ya da söylediğinde ailenin bu konuyla ilgili destek alması gerekirse yardımcı oluruz.

   Sevgiler,
   LİSTAG adına Başak

  1. Merhaba Emre,

   Ailene biraz zaman tanımaya çalış. Bu arada da onların okumalarını sağlayacak şekilde ortalığa bilgilendirici yazılar bırakabilirsin. Sen evde yokken okuyacaklardır. Sabırla, fazla ısrarcı olmadan ilerlemek en güzeli olacaktır. Konuşmaya ihtiyaç hissederlerse 0 546 484 82 85 numaralı danışma hattımızı da arayabilirler.

   Sevgiler,
   LİSTAG adına Başak