LISTAG Logo - LISTAG kimdir

BİZ KİMİZ, NELER YAPIYORUZ?

17973915_1930903410487646_21338392775087553_o

LİSTAG, eşcinsel, biseksüel, trans, interseks aileleri – ağırlıklı olarak anne ve babalarından – ve yakınlarından oluşan bir sivil toplum grubudur.

Bizler çocuklarının, yakınlarının  LGBTİ+ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks) olması dolayısıyla yaşadıkları zorlukları ve deneyimlerini paylaşma ihtiyacı duyan aileler olarak birbirimize destek olmaya çalışıyoruz.

Kimimiz çocuğumuzun, kimimiz kardeşimizin cinsel yöneliminin ve/veya cinsiyet kimliğinin bildiğimizden farklı olduğunu öğrendik. Çocuklarımız, aile yakınlarımız bize açıldıklarında önce şok olduk, inkar ettik. Sonra bu durumun sebebini merak ettik:

Bu hormonal, genetik ya da ruhsal bir bozukluk mu?
Geçici bir ergenlik problemi mi yaşıyor?
Bu bir hastalık mı?
Bunu tercih mi ediyor? Neden tercih ediyor?
Arkadaşlarının etkisiyle mi böyle oldu?
Anne ya da baba olarak ihmalkar ebeveynler miydik?
Küçükken birisinin tacizine mi maruz kaldı ya da başına kötü bir şey mi geldi?
Onu yetiştirirken hata mı yaptık?

Bunlar gibi sayısız soruyu ister istemez kendimize sorduk. Ama bu sorularımıza kendi kendimize cevap bulmamız çok zordu. Bir araya gelip konuşarak, birbirimizden ve uzmanlardan destek alarak bilgilendikçe, sorularımıza cevaplar bulduk. Öğrendik ve güçlendik. El alem ne der korkusunu ve endişesini zamanla aşıp çocuklarımızı koşulsuz sevmeyi başardık. Çocuklarımızın aile içinde ve toplumda mutlu ve saygı gören insanlar olabilmeleri için onlardan beklediklerimizden çoğunun onların iyiliği için değil; bazen bizim, çoğu zaman ise akrabalar, komşular veya toplumsal çevremizin beklentilerini karşılamak için olduğunu anlamaya başladık. Ama en önemlisi onlar üzerindeki baskıları fark ettikçe, kendi üzerimizdeki baskıları da fark ettik. Anladık ki mücadelemiz sadece çocuklarımız için değil aynı zamanda kendi özgürlüğümüz ve mutluluğumuz için de olmalı.

Neler yapıyoruz, nasıl çalışıyoruz?

Öncelikle deneyimlerimizi paylaşmak amacıyla kitapçıklar hazırladık. Kitapçıklarımıza hem internet sitemizden hem bizimle doğrudan temas kurarak ya da İstanbul, Ankara ve İzmir’deki LGBTİ+ sivil toplum oluşumlarından ulaşabilirsiniz.

2013 yılından beri “Benim Çocuğum” belgeselimizle her fırsatta üniversitelerde, sivil toplumda ve özel sektörde hem yurt icinde  hem de yurt dışında gösterimlere katiliyoruz.

Çalışmalarımız sırasında üç farklı toplantı yapıyoruz:

1- CETAD Uzmanlarıyla Düzenlenen Aylık Toplantılar

Istanbul’da CETAD’dan (Cinsel Egitim Tedavi ve Araştırma Deneği) gönüllü psikiyatrların ve psikologların desteğiyle her ayın ilk haftası Perşembe akşamı 17.30’da İstanbul / Şişli’de CETAD merkezinde bilgilendirme ve paylaşım toplantıları düzenliyoruz. Toplantılarımız sadece ailesinde eşcinsel, biseksüel, trans veya interseks olduğunu öğrenen bireylere açıktır ve ücretsizdir. Ankara ve İzmir Aile Grupları da CETAD eğitimi almış uzmanlar eşliğinde toplantılar düzenlenmektedir. Hem İstanbul’daki toplantıya katılım için hem de diğer illerdeki toplantıların yerini ve zamanını teyit etmek için lütfen bizi arayınız:

İSTANBUL

Her ayın ilk Perşembe günü 17:30’da Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği’nde

Katılım için lütfen 0 546 484 82 85 nolu LİSTAG Danışma Hattı’nı arayınız.

ANKARA

Her ayın ilk Salı günü 18:00’da Türkiye Psikiyatri Derneği Ankara Genel Merkezi’nde

Katılım için lütfen 0 537 461 88 08 nolu Gökkuşağı Aile Grubu Danışma Hattı’nı arayınız.

İZMİR

Her ayın ilk Perşembe günü 17:00’da Türkiye Psikiyatri Derneği İzmir Şubesi’nde

Katılım için lütfen 0 538 683 46 72 nolu Izmir Aile Grubu Danışma Hattı’nı arayınız.

2- Haftalık Planlama Toplantıları

Grubumuz her cumartesi günü, haftalık çalışma programını oluşturmak için bir araya geliyor. Bu toplantılarda hem birbirimizle deneyimlerimizi konuşuyor hem de bizimle yeni iletişime geçmiş ebeveynlerle tanışıyoruz.

3- Aile Yemekleri

Ayda bir kez de içimizden birinin evinde çocuklarımız ve yakınlarımızla beraber yemekli davetler düzenliyoruz. Bu yemeklerde yaşadığımız sıkıntıları paylaşırken; çocuklarımızın durumu dolayısıyla yargılanmayacağımızı bilmenin güveniyle, hep birlikte iyi vakit geçiriyoruz. Hepimizin evde hazırlayıp getirdiklerimizle, yaptığımız ücretsiz davetlerimizin tarihini ve yerini öğrenmek için de bizi arayabilirsiniz.

Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği farklılığından doğan ön yargıları kırmak, ayrımcılıklara karşı insanları doğru bilgilendirmek amacıyla her fırsatta sesimizi duyurmaya, görünürlüğümüzü arttırmaya ve farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Ayrımcılık konusunda çalışmalar yapan sivil toplum oluşumlarının davetlerine ve eğitim faaliyetlerine katılıyor, medyadan gelen bilgi taleplerine düzenli olarak cevap veriyoruz. Şimdiye kadar medyada çıkan röportajlarımızı ve kendi yazılarımızı internet sitemizden okuyabilirsiniz.

Ancak çalışmalarımıza katılmanız sizin de medyada görünmeniz ya da topluluk önüne çıkmanızı gerektirmiyor. Çünkü biliyoruz ki herkesin koşulları farklıdır.

LİSTAG olarak bir araya geldiğimiz 2008 Ocak ayından bugüne kadar yurtdışındaki ebeveyn örgütleri ile yakın temasta ve dayanışma içinde olduğumuz gibi aynı zamanda hem yurt içinde hem yurtdışında LGBTT çocuklarımızın düzenlediği etkinliklere ve Onur Yürüyüşlerine katılmaya devam ediyoruz.

47 Comments on “BİZ KİMİZ, NELER YAPIYORUZ?

 1. ailem gay olduğumu öğrendi ve bunu kabullenemediler.hemen bir psikologdan randevu aldılar.korkum bu psikologun homofobik çıkması.çünkü boyle bir durum ortaya çıkarsa boş yere tedavi ümidine girecekler.eşcinselliğin bir hastalık olmadığını anlayamıyorlar.onları sizin toplantılarınıza getirmek istiyorum.ne yapıcağımı bilemiyorum.17 yaşındayım ve ailemle birlikte yaşadıgım icin durum cok zorlastı.

  • Merhaba Kerem,

   Umarım doğru bir psikologdur görüştürecekleri kişi… Aileni danışma hattımızı aramaya ikna edebilirsen onlara CETAD’dan bahsedebiliriz. CETAD, Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği’dir. Her ay İstanbul, Ankara ve İzmir’de düzenli olarak yapılmaktadır. Uzman psikiyatr ve psikologlar eşliğinde tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilen paylaşım ve bışgılendirme toplantılarıdır. Sen de danışma hattımızı arayıp ayrıntılı bilgiyi alabilirsin, numaramız 0 546 484 82 85.

   Umarım her şey gönlünce olur. Bize dilediğin her zaman yazabilirsin.

   Sevgiler,
   LİSTAG adına Başak

 2. Merhabalar 33 yasindayim gecen seneye kadar dinmeyen firtinami aileme acikladim dr gittim hislerimin duygularimin tamamen erkek oldugunu ve bu duygularimdan sikayetci olmadigimi acikladim bunun cozumu kesinlikle ameliyat ve olmasini istedigimde bu ancak ailem kesinlikle yanimda degil kabullenmek elbette zordur ama sanki soylenmemis gibi hic birsey yokmus gibi davraniyolar ilk anlatyigimda bi kac pof dr goturduler ve istedikleri sonucu duymadiklarinda artik kor sağiri oynuyolar ama benim ne durumda oldugumuda anlayamiyolar surekli deprasyindayim yillardir ilac aldim intihar girisimleri oldu suanda kullanmiyorum fakat piskolojik durumum iyi sayilmaz cikar yol bulamiyorum 3 ay suren tedavimi biraktim cunku cok yalnizim tedavi surecinde destege ihtiyacim var ve ben bu sekilde yasamak istemiyorum tamamen kilitlenmis durumdayim ne yapmaliyim bilmiyorum ailemin destegi olmadan ben bu ameliyati olamam maddi manevi acidan aileme ihtiyacim var ama ailem kör.tedavi surecinde uzun bi iliskim vardi yanimda oldu terkedimdim.benim yillarim calinmasin her defasinda enaz 5 yil suren birlikteliklerim oldu terkelilis nedenim tabiki dis gorunumum yoruldum hayatim caliniyo durumumu bilen herkez gozumun icine baka baka hayatimi caliyolar.3 ay tedavi surecimde dr sizinle iletisimem gecmemi tavsiye etti bilmiyorum baktim buldum ve bu msj yaziyorum ne olur onuda bilmiyorum allak bullak kafamin icindeki soru isaretleri aileme sizden bahsetsem buradaki aileden bahsetsem kesinlikle yadirgayacaklardir.bu boyle devam etmez edemez yapamiyorum artik bu dunyanin cehenneminde hurum bi hapiste yasamak anlamsiz su durumda hic bir idealim kalmadi birakin gelecek hayalini yarina cikartirmiyim bu bedeni bunun garantisini bile bilmiyorum ama sunu biliyorum ki ölümde olsa ben ruhumu bu hapisten bu bedenden cıkaracagim.sizlerin bana ne gibi yardimi dokuna bilir bilmiyorum ama istetim ki cevapsiz kalmasin msjim ve sizinle irtibata gecmek isterim saygilar…

  • Merhaba Deniz,

   Ailene CETAD’dan bahsetmeni öneririm. Açılımı Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği. Burada, konusunda uzman ruhbilimciler gözetiminde lgbti bireylerin aileleri bir araya geliyor ve ücretsiz bir terapi sağlanıyor onlara. Ankara, İstanbul ve İzmir’de aylık olarak gerçekleşiyor. Konuyla ilgili detaylı bilgi için Danışma Hattımızı aramanı rica ederim. Numaramız: 0 546 484 82 85. Ayrıca ailen de bu numarayı arayabilir. Karşılarına çıkacak annemiz onlara uygun bir dille senin yanlış olmadığını anlatacaktır. Bir de sitemizden Dökümanlar kısmından “İlk Adım” ve “Ben bir trans annesiyim” kitapçıklarımızı indirip görecekleri bir yere bırakabilirsin. Sen yokken okuyacaklardır diye tahmin ediyorum.

   Yalnız değilsin, aile desteği çok önemli biliyorum ama o desteği almak için bilgilendirmemiz gerekiyor onları.

   Sevgiler,
   LİSTAG adına Başak

 3. Merhaba ben istanbulda yaşıyorum ve trans olmak istiyorumm doktorum beni size yönlendirdi acaba toplantılariniza nasıl katilabilirim

 4. Daha 13 yasindaki erkek kardesimin “gay” oldugunu ogrendik bildigimizi bilmiyor annem babam ve ben hic iyi degiliz o daha cok kucuk bi cocuk bu gozle bakmaya calisiyoruz ne yapmamiz gerekiyor nasil yaklasmamiz gerekiyor yardimci olabilir misiniz? Simdiden tesekkur ederim

  • Merhaba Buse,

   Öncelikle şu ön kabulü yaparsak rahat ederiz: gay olmak yaş ilerledikçe geçen ya da azalan bir durum değil, bir tedavisi de yok çünkü hastalık değil. Heteroseksüel olmak kadar “normal” bir durum. Ebeveynler olarak bizlerin, çocuklarımız/kardeşlerimizin heteroseksüel olmadığı gerçeğiyle yüzleşmemiz ilk etapta biraz travmatik olabiliyor, bunun tek sebebi ise maalesef homofobik bir toplumda dünyaya gelmiş olmamız ve bilgi sahibi olabileceğimiz her hangi bir ortam olmaması. Bu sebeple sana ve ailene listag.org adresimizin Documents kısmından İlk Adım kitapçığımızı incelemeyi tavsiye ederim. Ayrıca, eğer imkanınız varsa, İstanbul, Ankara ve İzmir’de her ay düzenli olarak yapılan CETAD (Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği) toplantılarından birine katılmanızı da öneririm. Uzman psikiyatr ve psikologlar eşliğinde tamamen ücretsiz yapılan aile terapileridir. Detaylar için 0 546 484 82 85 numaralı danışma hattımızı arayabilirsin.

   Kardeşin için bu adım atmandan ötürü seni yürekten tebrik ediyoruz… Senin gibi ablaların çoğalması dileğiyle…

   Sevgiler,
   LİSTAG adına Başak

 5. Böyle bir site kurup bizleri bigilendirdiginiz için sizlere çok teşekkür ederim ben de bir transseksuelim aileme acildim ilk başta şaşırdılar bana destek verdiklerini söylüyorlar ama halen içten içe kabullenmekte zorlanıyorlar bunun farkındayım

  • Merhaba Açelya,
   Güzel yorumların için teşekkür ederiz 🙂 Ailenin seni desteklediğini söylemesi çok güzel, içten içe kabullenmeleri ise bilgilenmeyle ve zamanla olacak. Onlara sadece biraz zaman ver. Bir de danışma hattımızı (0 546 484 82 85) aramalarını rica edebilirsin, karşılarına çıkacak annemiz onlara gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

   Sevgiler,
   LİSTAG adına Başak

 6. Aileme dine bagli bir escinsel yakini ile gorusturmek istiyorum

  • Merhaba
   Aileniz LİSTAG danışma hattını arayabilir
   0 546 484 82 85

 7. Merhaba ben ailemi bir escinsel yakiniyla gorusturmek istiyorum dine bagla bir aile taniyorsanz bana yonlendirebilirmisinz

 8. Merhaba ben trans bireyim çok acil yardıma ihtiyacım var lütfen yardım edin sizden başka sığınacak kimsem yok aile baskısı altındayım böyle giderse intihar edeceğim lütfen tardım edin!!

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: