BİZ KİMİZ, NELER YAPIYORUZ?

securedownload

LİSTAG, aile üyelerinden birinin eşcinsel, biseksüel, trans (travesti-transseksüel), interseks olan, ağırlıklı olarak anne ve babalardan oluşan bir gruptur.

Bizler çocuklarının LGBTİ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks) olması dolayısıyla yaşadıkları zorlukları ve deneyimlerini paylaşma ihtiyacı duyan aileler olarak birbirimize destek olmaya çalışıyoruz.

Bizler LGBTİ bireylere sahip aileleriz. Kimimiz çocuğumuzun, kimimiz kardeşimizin cinsel yöneliminin ve/veya cinsiyet kimliğinin bildiğimizden farklı olduğunu öğrendik. Çocuklarımız, aile yakınlarımız bize açıldıklarında önce şok olduk, inkar ettik. Sonra bu durumun sebebini merak ettik:

Bu hormonal, genetik ya da ruhsal bir bozukluk mu?
Geçici bir ergenlik problemi mi yaşıyor?
Bu bir hastalık mı?
Bunu tercih mi ediyor? Neden tercih ediyor?
Arkadaşlarının etkisiyle mi böyle oldu?
Anne ya da baba olarak ihmalkar ebeveynler miydik?
Küçükken birisinin tacizine mi maruz kaldı ya da başına kötü bir şey mi geldi?
Onu yetiştirirken hata mı yaptık?

Bunlar gibi sayısız soruyu ister istemez kendimize sorduk. Ama bu sorularımıza kendi kendimize cevap bulmamız çok zordu. Bir araya gelip konuşarak, birbirimizden ve uzmanlardan destek alarak bilgilendikçe, sorularımıza cevaplar bulduk. Öğrendik ve güçlendik. El alem ne der korkusunu ve endişesini zamanla aşıp çocuklarımızı koşulsuz sevmeyi başardık. Çocuklarımızın aile içinde ve toplumda mutlu ve saygı gören insanlar olabilmeleri için onlardan beklediklerimizden çoğunun onların iyiliği için değil; bazen bizim, çoğu zaman ise akrabalar, komşular veya toplumsal çevremizin beklentilerini karşılamak için olduğunu anlamaya başladık. Ama en önemlisi onlar üzerindeki baskıları fark ettikçe, kendi üzerimizdeki baskıları da fark ettik. Anladık ki mücadelemiz sadece çocuklarımız için değil aynı zamanda kendi özgürlüğümüz ve mutluluğumuz için de olmalı.

Neler yapıyoruz, nasıl çalışıyoruz?

Öncelikle deneyimlerimizi paylaşmak amacıyla iki kitapçık hazırladık. Bunlardan birincisi eşcinsel ve biseksüel çocuklarımızın, ikincisi ise trans çocuklarımızın yakını olanlar için. Kitapçıklarımıza hem internet sitemizden hem bizimle doğrudan temas kurarak ya da İstanbul, Ankara ve İzmir’deki LGBTİ derneklerinden ulaşabilirsiniz.

Çalışmalarımız sırasında üç farklı toplantı yapıyoruz:

1- CETAD’dan (Cinsel Egitim Tedavi ve Araştırma Deneği) gönüllü psikiyatrların ve psikologların desteğiyle her ayın ilk Perşembe akşamı 17.30’da İstanbul / Şişli’de CETAD merkezinde bilgilendirme ve paylaşım toplantıları düzenliyoruz. Toplantılarımız sadece ailesinde eşcinsel, biseksüel veya trans olduğunu öğrenen bireylere açıktır ve ücretsizdir. Ankara ve İzmir’de CETAD eğitimi almış uzmanlar tarafından toplantılar düzenlenmektedir. Hem İstanbul’daki toplantıya katılım için hem de diğer illerdeki toplantıların yerini ve zamanını öğrenmek için lütfen bizi arayınız. Danışma Hattı: 0 546 484 82 85

2- Grubumuz her cumartesi günü, haftalık çalışma programını oluşturmak için bir araya geliyor. Bu toplantılarda hem birbirimizle deneyimlerimizi konuşuyor hem de bizimle yeni iletişime geçmiş ebeveynlerle tanışıyoruz.

3- Ayda bir kez de içimizden birinin evinde çocuklarımız ve yakınlarımızla beraber yemekli davetler düzenliyoruz. Bu yemeklerde yaşadığımız sıkıntıları paylaşırken; çocuklarımızın durumu dolayısıyla yargılanmayacağımızı bilmenin güveniyle, hep birlikte iyi vakit geçiriyoruz. Hepimizin evde hazırlayıp getirdiklerimizle, yaptığımız ücretsiz davetlerimizin tarihini ve yerini öğrenmek için de bizi arayabilirsiniz.

Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği farklılığından doğan ön yargıları kırmak, ayrımcılıklara karşı insanları doğru bilgilendirmek amacıyla her fırsatta sesimizi duyurmaya, görünürlüğümüzü arttırmaya ve farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Ayrımcılık konusunda çalışmalar yapan sivil toplum oluşumlarının davetlerine ve eğitim faaliyetlerine katılıyor, medyadan gelen bilgi taleplerine düzenli olarak cevap veriyoruz. Şimdiye kadar medyada çıkan röportajlarımızı ve kendi yazılarımızı internet sitemizden okuyabilirsiniz.

Ancak çalışmalarımıza katılmanız sizin de medyada görünmeniz ya da topluluk önüne çıkmanızı gerektirmiyor. Çünkü biliyoruz ki herkesin koşulları farklıdır.

LİSTAG olarak bir araya geldiğimiz 2008 Ocak ayından bugüne kadar yurtdışındaki ebeveyn örgütleri ile yakın temasta ve dayanışma içinde olduğumuz gibi aynı zamanda hem yurt içinde hem yurtdışında LGBTT çocuklarımızın düzenlediği etkinliklere ve Onur Yürüyüşlerine katılmaya devam ediyoruz.

25 Comments on “BİZ KİMİZ, NELER YAPIYORUZ?

 1. 6 yasinda oglum var 3 yasindan itibaren bir kiz gibi kiz olmadiginin farkinda ama bebekle oynamak istiyor topuklu ayak.ozentisi var …krestende cagirdilar yardim alin dediler orda devamli kizlarin kiyafetlerini tacini sacini inceliyormus .ogluma cok uzuluyorum mutlu olsun istiyorum ama oje surup etek de giydiremem.yardim alabilecegim ankaradan dr.ismi onerirseniz sevinirim

 2. 6 yasinda oglum var 3 yasindan itibaren bir kiz gibi kiz olmadiginin farkinda ama bebekle oynamak istiyor topuklu ayak.ozentisi var …krestende cagirdilar yardim alin dediler orda devamli kizlarin kiyafetlerini tacini sacini inceliyormus .ogluma cok uzuluyorum mutlu olsun istiyorum ama oje surup etek de giydiremem.yardim alabilecegim ankaradan dr.ismi onerirseniz sevinirim

 3. Merhabalar ben aileme ”G” olduğumu söylemedim sizce söylemelimiyim yok söylememelimiyim lütfen yardımcı olun

  • Merhaba Berkay,

   Maalesef söyle ya da söyleme demek bize düşmez. Bunun kararını sen vermelisin. Ancak söylemeye karar verdiğinde nasıl bir yol izlemen gerektiği ile ilgili tavsiyeler verebiliriz ya da söylediğinde ailenin bu konuyla ilgili destek alması gerekirse yardımcı oluruz.

   Sevgiler,
   LİSTAG adına Başak

 4. Slm ben emre daha öncede sizinle görüş tüm aileme erkek gibi hisset tigimi söyledim beni dısladilar ben çok kötü durumdayım yardım edin lütfen

  • Merhaba Emre,

   Ailene biraz zaman tanımaya çalış. Bu arada da onların okumalarını sağlayacak şekilde ortalığa bilgilendirici yazılar bırakabilirsin. Sen evde yokken okuyacaklardır. Sabırla, fazla ısrarcı olmadan ilerlemek en güzeli olacaktır. Konuşmaya ihtiyaç hissederlerse 0 546 484 82 85 numaralı danışma hattımızı da arayabilirler.

   Sevgiler,
   LİSTAG adına Başak

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: