LİSTAG Dernekleşiyor ve Bir Oda Arıyor!

10710726_10152747232341970_3490641297597299934_n

2008 yılında çocukları eşcinsel, biseksüel ve trans olan birkaç ebeveynle İstanbul’da yola çıkan, sonra da “Benim Çocuğum” filmi ile Türkiye’ye yayılan LİSTAG (LGBTİ AiIeleri ve Yakınları Grubu) dernekleşmek için bir yer arıyor!

2008 yılında çocukları eşcinsel, biseksüel ve trans olan birkaç anne ve babanın “Lambdaİstanbul Aile Grubu” adıyla Lambdaİstanbul çatısı altında bir araya gelerek oluşturduğu LİSTAG, daha sonra bağımsız bir şekilde örgütlenerek “LGBTT Aileleri İstanbul Grubu” adını aldı.

Yıllar içerisinde, LİSTAG’ın İstanbul dışındaki ailelere ulaşma çabaları öncelikle Ankara ve İzmir’de benzer bir modelle örgütlenen ailelerin ortaya çıkmasına, daha sonra “Benim Çocuğum” filmi ile Türkiye’nin geneline yayılmasını sağladı; 3-5 anne babayla başladığımız yolculuğumuz kartopu gibi yuvarlanarak büyüdü, bizi başka şehirlere ve sonra da tüm ülkeye ulaştırdı.

Şimdiye kadar yaptıklarımızı bir sivil toplum oluşumu veya inisiyatifi olarak gerçekleştiriyorduk ama artık ‘kabımıza sığmıyoruz” ve Türkiye’de LGBTİ hareketinin ittifak güçlerinden biri olarak “LGBTİ Aileleri ve Yakınları Grubu” adıyla dernekleşmeyi kaçınılmaz olarak görüyoruz.

Çalışmalarımızı bir dernek çatısı altında sürdürülebilir bir şekilde devam ettirebilmek için kendimize bir mekan arıyoruz: çok fazla bir şey istemiyoruz; dernek adresi olarak gösterebileceğimiz bir oda ve merkezi bir yerde olması yeterli.

Maddi gücümüz çok kısıtlı ama zaten LİSTAG’a başından beri destek olan ve “Benim Çocuğum” belgeselini çekerken de bizi yalnız bırakmayan dostlarımızın önerilerini ve desteklerini bekliyoruz.

İletişim için:

contactlistag@gmail.com

LGBTİ Aileleri ve Yakınları Grubu

http://www.listag.org

http://www.benimcocugumbelgeseli.com